ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-2: Προβάδισμα του Δικεφάλου για την κατάκτηση του League Cup

Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα τρομερό ματς επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού και απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του League Cup στο βόλεϊ ανδρών.

Ίσως το καλύτερο ματς της χρονιάς παρακολουθήσαμε το βράδυ της Δευτέρας (09/05) στον πρώτο τελικό του League Cup στο βόλεϊ ανδρών. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού μετά από τρομερό ματς.

Οι δύο κορυφαίες ομάδες της περιόδου έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και προσέφεραν πλούσιο θέαμα στους φίλους του βόλεϊ σε ματς ανατροπών τόσο κατά τη διάρκεια των σετ, όσο και συνολικά του αγώνα.

Οι παίκτες του Καλμαζίδη προηγήθηκαν 2-0, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όμως εκεί ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο φινάλε.

Τα δεδομένα για τον τίτλο: Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Παρασκευή στο ΟΑΚΑ όπου ο ΠΑΟΚ με επικράτηση με οποιοδήποτε σκορ παίρνει τον τίτλο. Εάν ο Παναθηναϊκός επικρατήσει 3-2 τότε οι δύο ομάδες θα παίξουν τον τίτλο στο χρυσό σετ, ενώ σε περίπτωση νίκης των πράσινων με 3-0 ή 3-1 τότε ο τίτλος θα καταλήξει σε αυτούς.

Το ματς: Πολλές διακυμάνσεις είχε το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Πότε ο ΠΑΟΚ, πότε ο Παναθηναϊκός ξέφευγαν με δύο πόντους, αλλά πάντοτε ο αντίπαλος κατάφερνε και μάζευε τη διαφορά.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ πηγαίνοντας πόντο πόντο. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε τα πρώτα δύο σετ μπολ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε κανένα. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ στο πρώτο που δημιούργησε έκλεισε το σετ με 28-26.

Ντέρμπι ήταν και το δεύτερο σετ μέχρι το 7-7. Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο τάραφλεξ. Με επί μέρους 13-6 ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 20-13. Ο Παναθηναϊκός έκανε αλλαγές, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά αφού το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 25-20.

Ο Ράπτης άλλαξε την εικόνα του αγώνα

Μπροστά στον κίνδυνο να φύγει από τη Θεσσαλονίκη με βαριά ήττα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει την υποδοχή του και να βρει επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Αλέξανδρου Ράπτη ο οποίος ήρθε από τον πάγκο από το προηγούμενο σετ και έκανε τη διαφορά. Οι πράσινοι έκαναν καλή εκκίνηση με προβάδισμα 4-1 και μέχρι το 11-7 είχαν το πλεονέκτημα με +4. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με τον Ούντρις και τον Κουμεντάκη και με σερί 4-0 ισοφάρισε 11-11. Ο Παναθηναϊκός κράτησε μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 20-19. Ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 21-19 και ο Ράπτης το 22-19 δίνοντας πολύτιμο +3 για τον Παναθηναϊκό το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ που τελείωσε 25-22 για το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει μπροστά με 8-5 στην προσπάθεια του να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Οι πράσινοι έφτασαν μέγιστη διαφορά +4 (13-9) αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το πολύτιμο προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 μείωσε 12-13 και στη συνέχεια με τον Μπαρνς ισοφάρισε 14-14. Ακολούθησε και πάλι ράλί πόντο πόντο. Στο 17-17 ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση και στη συνέχεια το λάθος του Γουόλς που βρήκε αέρα έδωσαν προβάδισμα 19-17 για τον Παναθηναϊκό. Το μικρό αλλά πολύτιμο +2 διατήρησε με νύχια και με δόντια ο Παναθηναϊκός χάρις την αποτελεσματικότητα του Βαν ντε Ντρις, ενώ το ατομικό μπλοκ του Γιάκομπσεν πάνω στον Κουμεντάκη ήταν το πλέον καθοριστικό καθώς έκανε το σκορ 22-19. Ο Ράπτης συντήρησε τη διαφορά +3 (23-20) και ο Πρωτοψάλτης έκανε το 25-22 για το 2-2 σετ.

Στο τέλος χαμογέλασε ο ΠΑΟΚ

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά με σερί 5-0 (λάθος Βαν ντε Ντρις, επίθεση Ούντρις, μπλοκ Πετρέα) που του έδωσε ξεπέταγμα 4-1. Παρά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου ο ΠΑΟΚ με φλοτ σερβίς του Μπράουν πάνω στον Ράπτη χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού καθώς στη συνέχεια της φάσης ο Πετρέας έκανε μπλοκ στον Ρανγκέλ για το 5-1. Μετά από νέα φάση διαρκείας που ξεκίνησε πάλι από κακή υποδοχή του Ράπτη και εντυπωσιακές άμυνες του Μπράουν ο ΠΑΟΚ με τον Ούντρις έκανε το 6-1.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Πρωτοψάλτη, ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 8-7. Οι πράσινοι κόλλησαν και πάλι στην περιστροφή και αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ του έδωσε τη χαριστική βολή με νέο σερί 3-0 και άσσο του Πετρέα πάνω στον Ανδρεόπουλο που επέστρεψε στη θέση του Ανδρεόπουλου. Ο Ούντρις με δύο κόντρα επιθέσεις εκτόξευσε τη διαφορά στο 12-7 με σερί 4-0. Ο Ούντρις και ο Μπράουν με μπλοκ έκαναν το 13-8, ενώ το σετ τελείωσε 15-9 με φιλέ των παικτών του Παναθηναϊκού.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-2

Τα σετ: 28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-9

Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 29% άριστες), Μπαρνς 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 52% άριστες), Ούντρις 33 (31/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 65% υπ. - 40% άριστες), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 54% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/9 επ., 57% υπ. - 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 16 (15/35 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ. - 29% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Μπάσης, Ράπτης 12 (12/23 επ., 40% υπ. - 30% άριστες).