ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Μούρσα 3-0: Βάσεις πρόκρισης για τον Δικέφαλο στο Challenge Cup

INTIME

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 σετ της Μούρσα Όσιγεκ στο PAOK Sports Arena και έβαλε τις βάσεις για να προκριθεί στους "16" του Challenge Cup των ανδρών.

Στον πρώτο αγώνα της Φάσης των «32» του CEV Challenge Cup Men, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 1 Δεκεμβρίου 2021 την MOK Mursa Osijek στο PAOK Sports Arena, της οποίας και επικράτησε με 3-0 σετ, κάνοντας το βήμα για την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με πολλούς πρώτους χρόνους και πόντους κυρίως από τον Πετρέα ξέφυγε με 8-3. Ο Δικέφαλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και πήγε στο 17-11 με δυο συνεχόμενες επιθέσεις του Ούντρις, για να κάνει εύκολα το 1-0 με 25-20 με άσο του Koυμεντάκη.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους ασπρόμαυρους να παίρνουν φρεσκάδα από τον Σωτηρίου αντί του Κουκλίνσκι που μπήκε αλλαγή και να προηγούνται με 9-6 και 12-7, για να αφήσουν πίσω τους την Όσιγιεκ με 19-12 από πρώτο χρόνο του Τακουρίδη και να διπλασιάσουν τα σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 8-8, με τον Δικέφαλο να δίνει το δικαίωμα στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο σκορ με 8-10. Η ισοπαλία συνεχίστηκε καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στην εκπνοή του σετ με 23-22, το σετ με 25-23 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, αντιμετωπίζει την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2021 εκτός έδρας την Mursa Osijek, όπου και θα παλέψει για τη νίκη και την πρόκριση στους «16» του θεσμού.

ΠΑΟΚ - MOK Mursa Osijek: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-20, 25-18, 25-23