VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Παναθηναϊκός - Μίλωνας 3-0: Πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα με 42-40 στο 3ο σετ

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον Μίλωνα για τη Volleyleague ανδρών 2023-2024 | Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023 ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 51 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Μίλωνα και να πάρει το πολυπόθητο 3ο σετ με 42-40 και να φτάσει στο 3-0 για την πρεμιέρα της Volleyleague ανδρών.

Η πρεμιέρα της Volleyleague ανδρών έγινε με τον πιο συναρπαστικό τρόπο. Ο Παναθηναϊκός υπέταξε με 3-0 σετ τον Μίλωνα, αλλά μόνο εύκολη δεν ήταν η επικράτησή του, αφού το 3ο σετ διήρκεσε 51 λεπτά και είχε συνολικά 82 πόντους!

Οι "πράσινοι" βρήκαν αντίσταση στο 1ο σετ, αλλά το κέρδισαν με 25-122 σε 28 λεπτά. Για το 2ο χρειάστηκαν πέντε λεπτά λιγότερα και επιβλήθηκαν 25-13 με άνεση. Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον όμως προκλήθηκε από όσα συνέβησαν σε αυτό που έμελε να είναι το τελευταίο σετ του αγώνα στο Μετς.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν προβάδισμα στο σκορ, έστω και ισχνό, μέχρι τον 14ο πόντο. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, όμως ο Μίλωνας πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ και το κράτησε μέχρι το 21-21.

Έκτοτε, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει τη διαφορά δύο τερμάτων που αναζητούσε για να κερδίσει το σετ. Οι αλλεπάλληλοι σετ πόιντς δεν έδιναν λύση μέχρι Γίρι Κόβαρ με μπλοκ κάνει το 42-40 και δώσει τη νίκη στους "πράσινους".

• Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-13, 42-40)
  • Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 8 άσσοι, 10 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 28 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 29 λάθη αντιπάλων
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 6π. (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κοβάρ 15 (11/22επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 87%υπ., 67%αρ.), Πετρέας 2 (2/6επ.), Ρανγκέλ 7 (7/9επ.), Ερνάντεζ 22 (18/30επ., 4 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 5 (2/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 41%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 77%υπ., 42%αρ.), Παπαγγελόπουλος, Μάρκου, Βουλκίδης 7 (6/8επ., 1 άσσος)
  • Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (4/4επ., 1 άσσος), Μπάσης 3 (3/5επ.), Γιορντάνοφ 11 (11/29επ.), Μολίνα 15 (15/38επ., 42%υπ., 23%αρ.), Πολουγιάν, Χερ / Χανδρινός (λ. - 40%υπ., 30%αρ.), Νανόπουλος 7 (6/11, 1 άσσος, 43%υπ., 21%αρ.), Θεοδόσης 5 (4/5επ., 1 μπλοκ)
  • Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βαρατάσης, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου