ΒΟΛΕΪ

Παγκράτι-Άρης 0-3

ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ / Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Άρης MOTIONTEAM

Ο Άρης επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 σετ του Παγκρατίου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής

Οι "κίτρινοι" με τον Μένιο Ρουμελιώτη να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του κόντρα στον προ μίας εβδομάδας σύλλογο του, νίκησε άνετα με 3-0 σετ και άφησε πίσω του, την απογοητευτική εμφάνιση-ήττα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη Δευτέρα.
O Νέναντ Σιμεούνοβιτς έμεινε στον πάγκο (καθώς ήταν ανέτοιμος να αγωνιστεί) και ο Μπάμπης Τζιγγίδης έκανε πρεμιέρα ως λίμπερο για λογαριασμό του Άρη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα, προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 20-15 για να το κατακτήσει με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Εστράδα, ο οποίος ήταν ο αποδέκτης όλων των επιθέσεων (μετά την αποχώρηση του Στάθη Ντονά), προσπάθησε να ξαναβάλει το Παγκράτι στη διεκδίκηση του ματς, χωρίς επιτυχία.

Με περισσότερες λύσεις, ο Άρης διαμόρφωσε το 13-12 εις βάρος του σε 17-14 και 21-19 υπέρ του για να λήξει το δεύτερο σετ με 25-22.

Παρά την αντίσταση των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν και το τρίτο σετ, βρέθηκαν νωρίς νωρίς με διαφορά ασφαλείας (7-11) για να λήξει το παιχνίδι με 25-23.

Τα σετ: 20-25, 22-25, 23-25

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αρέτας): Αντρές 9.5, Χατζηπροδρόμου 4.5, Μπουγάς 0.33, Εστράδα 17 (14/37 επιθέσεις), Δημητρίου 11.33, Κυδωνάκης (λίμπερο-υποδοχή 72%), Αλεξανδρόπουλος 4.33, Δημητρακάκος

ΑΡΗΣ (Περσιανλής): Χερέρα 8, Τερζής 2.5, Νανγκά 12 (12/30 επιθέσεις), Ρουμελιώτης 8.5 (8/15 επιθέσεις), Μητρούδης 8 (5/10 επιθέσεις), Τζιγγίδης (λίμπερο-υποδοχή 72%), Νικηφορίδης, Αποστόλου