ΒΟΛΕΪ

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 3-0

ολυμπιακος πανηγυρικο γυναικες

Μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός, που διπλασίασε τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού

Οι "ερυθρόλευκες" με πολύ καλό μπλοκ και εκμεταλλευόμενες τα λάθη της ομάδας του Τάκη Φλώρου πήραν με χαρακτηριστική άνεση το πρώτο σετ με 25-12, σε λιγότερο από ένα τέταρτο. Στο δεύτερο σετ, οι "πράσινες" προσπάθησαν περισσότερο, διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ, αλλά με ένα ξέσπασμα στο τέλος, οι γηπεδούχες επικράτησαν τελικά με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν το συναρπαστικότερο του αγώνα, με τις φιλοξενούμενες να έχουν το προβάδισμα, αλλά η ψυχραιμία των παικτριών του Ολυμπιακού και τα λάθη των αντιπάλων τους, έδωσαν το σετ, αλλά και τη νίκη στην ομάδα του Τέλη Σωτήρχου.

Πλέον, οι "ερυθρόλευκες" χρειάζονται μόλις μία νίκη, προκειμένου να στεφθούν πρωταθλήτριες και θα τη διεκδικήσουν την προσεχή Πέμπτη στο κλειστό της Λεωφόρου.

Τα σετ: 25-12, 25-21, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τέλης Σωτήρχος): Σιμάνκοβα 3, Κιόση 8, Καλαϊτζίεβα 12 (7/14, 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 17 (11/18, 2 άσοι, 4 μπλοκ, 86% υποδοχή), Μποροβίντσεκ 5 (3 μπλοκ), Τένεβα-Μιλίσεβιτς 12 (8/18, 1 άσος, 3 μπλοκ, 80% υποδοχή)/ Βλάχου (λ. 80% υποδοχή-14 άμυνες), Μπορίσοβα, Χατζηεφραίμογλου, Κούκου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τάκης Φλώρος): Χατζηνίκου 3, Ντουμιτρέσκου 11 (10/24, 1 άσος), Παπαγεωργίου 4, Σαπαρέφσκα 8 (7/14, 1 μπλοκ), Άνταμς 3, Λόζανσιτς 6 (5/11, 1 μπλοκ)/ Μυλωνά (λ. 46% υποδοχή-7 άμυνες), Βορόνινα 3 (2 μπλοκ), Φραγκιαδάκη 2, Κουτουξίδου