ΒΟΛΕΪ

Ορεστιάδα-ΕΑ Πατρών 3-2

Ορεστιάδα ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή η Ορεστιάδα, που νίκησε με 3-2 σετ την ΕΑ Πατρών

Έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί η επικράτηση της Ορεστιάδας επί των Πατρινών, ειδικά αφού κυνηγούσαν στο σκορ την ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου.
Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων και τις επιθέσεις των Ζίλσον και Μπρίνκμαν, εξασφάλισαν το πρώτο σετ με 25-16.

Στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος πέρασε σε θέση πασαδόρου τον Στιβαχτή αντί για τον Πλίκα και ειδικά τον Χρήστο Μπέλλο στο παιχνίδι. Ο Έλληνας διαγώνιος φώναξε "παρών" και πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση από τότε που ανέβηκε στην Ορεστιάδα.

Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 26-24, όμως η ομάδα της Πάτρας δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη, πέρασε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14, για να εξασφαλίσει το σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ, η Ορεστιάδα τα έπαιξε όλα για όλα, με τη συμπαράσταση του κόσμου της και το μπλοκ (16 συνολικά) να κάνει την εμφάνιση του όταν έπρεπε, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 σετ (25-23).

Το τάι μπρέικ δεν έλεγε να τελειώσει, έπρεπε να φτάσουμε στον 27ο πόντο για να αναδειχθεί ο νικητής. Από λάθος της Πάτρας ήρθε το ματς μπολ, για να πάρει εύκολο πόντο η Ορεστιάδα στη συνέχεια και να κατακτήσει τη νίκη με 27-25.

Τα σετ: 16-25, 26-24, 20-25, 25-23, 27-25

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Μπεκιάρης 18.5 (17/27 επιθέσεις), Κεμανετζής 10, Κόβατς 11.5 (7/13 επιθέσεις, 4.5 μπλοκ), Ισαχάρ 17.5 (16/35 επιθέσεις), Ερνάντεζ, Γκάρας (λίμπερο-υποδοχή 68%), Νταντής, Μπέλος (19.5, 15/34 επιθέσεις), Γραμματικόπουλος 0.5, Στιβαχτής 2

ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Ψάρρας 3, Λάνγκε 9, Νίκολιτς 17.5, Μπρίνκμαν 8.5, Κοζής (λίμπερο-υποδοχή 76%), Ζίλσον 25.5 (22/40 επιθέσεις), Ντίαζ 12 (10/15 επιθέσεις), Μπασούκας, Κιόσής 0,5, Λαμπρόπουλος, Κιτσάντας