VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Κηφισιά 3-0: Εύκολο τρίποντο με Στερν για τους ερυθρόλευκους

Ο Τόντσεκ Στερν με τη φανέλα του Ολυμπιακού
Ο Τόντσεκ Στερν με τη φανέλα του Ολυμπιακού INTIME SPORTS

Με τον Τόντσεκ Στερν να πραγματοποιεί γεμάτη εμφάνιση ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς και παρέμεινε στην κορυφή της Volley League ανδρών.

Με πρωταγωνιστή τον Τόντσεκ Στερν ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς στον αγώνα που άνοιξε την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League ανδρών και φτάνοντας τους 18 βαθμούς οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος Volley League. O Στερν σημείωσε 23 πόντους (17/26επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι). Βασικός ακραίος στο 3ο σετ στη θέση του Ιντάλγκο αγωνίστηκε ο Χανδρινός.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε χωρίς τον Γρηγόρη Κοντοστάθη και τον Ρικάρντο που έχουν ίωση και υψηλό πυρετό. Λίμπερο αγωνίστηκε ο Γιάννης Κοσμάς κάνοντας μάλιστα θετική εμφάνιση. Βασικός ακραίος αγωνίστηκε ο Παπαδόπουλος στη θέση του Ρικάρντο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε πιέζοντας από τα 9 μέτρα και με δύο άσσους του Παγιένκ προηγήθηκε 8-4. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ του Μαϊκόν μείωσε 8-6, όμως στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι «πληγώνοντας» την υποδοχή των φιλοξενούμενων πήραν σημαντική διαφορά 16-10.

Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη ανέβασαν την απόδοση τους «ροκανίζοντας» τη διαφορά μειώνοντας 21-17, ενώ έφτασαν και στο -2 (21-19) με μπλοκ του Τσέιβρες και έξυπνο πλασέ του Οκοσάνοβιτς. Ο Ολυμπιακός αν και πιέστηκε κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 με τον Ιντάλγκο, με τους γηπεδούχους να το κλείνουν 25-21 με κόντρα μπάλα του Δαλλακούρα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άρχισαν καλύτερα στο 2ο σετ μπαίνοντας σε «θέση οδηγού 5-2, όμως η Κηφισιά «ανεβάζοντας στροφές» ισοφάρισε 5-5 μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Οκοσάνοβιτς στον Ιντάλγκο. Οι ερυθρόλευκοι δείχνοντας αποφασιστικότητα στο φιλέ ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας μάλιστα στο 12-7 με διαδοχικούς πόντους του Δαλλακούρα. Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους έφτασε μέχρι το 20-11, η Κηφισιά με τους Σιημητρά και Μαϊκόν στο σερβίς έφτασε μέχρι το 24-19 με τον Στέρν να τελειώνει το σετ 25-19.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει …υπεροπλία και να μπαίνει μπροστά στο σκορ από νωρίς με 5-1 με τα ισχυρά σερβίς του Στερν. Η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε προσωρινά 6-4, όμως το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Δαλλακούρα άνοιξε ξανά τη διαφορά 10-5. Με επίθεση του Οκοσάνοβιτς η Κηφισιά πλησίασε 12-9, όμως μετά από φάση διαρκείας ο Παγιένκ διαμόρφωσε το 14-9.

Οι «κυανόλευκοι» έβγαλαν «πείσμα» και με κόντρα του Οκοσάνοβιτς και μπλοκ του Μαϊκόν επέστρεψαν στη διεκδίκηση του σετ μειώνοντας 16-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ με πλασέ του Τσέιβερς έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 17-16. Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χανδρινού με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-17. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ 25-18 με διαδοχικούς άσσους του Στερν.

Ολυμπιακός - Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-18) σε 73΄

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 8π. (6/7επ., 2 άσσοι), Στερν 23 (17/26επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Τράβιτσα 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/17επ., 31%υπ., 25%αρ.), Λινάρδος 8 (5/10επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 4 (4/11επ., 81%υπ., 75%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 40%υπ., 20%αρ.), Χανδρινός 6 (5/8επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Πετσιάς.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 10π. (8/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 5 (5/14επ., 22%υπ., 6%αρ.), Σπηλιώτης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Μορέιρα 4 (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέιβερς 8 (6/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 41%αρ.) / Κοσμάς (λ. - 33%υπ., 33%αρ.), Ρουσσόπουλος, Σιημήτρας, Οικονομόπουλος.