ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός-Ηρακλής 0-3

ropaliaasd

Ο Ηρακλής επικράτησε άνετα εκτός έδρας με 3-0 σετ του Ολυμπιακού, για την 1η αγωνιστική της Α1

Σίγουρα ούτε ο ίδιος Χάρι Μπρόκινγκ δεν θα περίμενε τέτοια νίκη όταν δήλωνε την Παρασκευή (09/10) ότι οι “κυανόλευκοι” θα κατέβαιναν στην Αθήνα για τη νίκη.
Ο Ηρακλής έδειξε πολύ πιο έτοιμος για ένα τέτοιο παιχνίδι, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να δείχνουν ότι χρειάζονται ακόμα πολύ δουλειά που θα φανεί στη συνέχεια.

Βέβαια, από το συγκρότημα του Άντερς Κρίστιανσον απουσίαζαν οι Λεάντρο Καλντέιρα και Λουίς Φελίπε Φοντέλες, με αποτέλεσμα οι “ερυθρόλευκοι” να παραταχθούν χωρίς την καλύτερη δυνατή σύνθεση.

1ο σετ

Στο 1ο σετ, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χαλαρά με την επίθεση να έχει τον πρώτο λόγο και τους παίκτες να μη δίνουν ιδιαίτερο βάρος στην άμυνα.

Όμως, στη συνέχεια ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα, με τον Μίλκοβιτς να είναι εκείνος που κράτησε τον Ολυμπιακό στο σετ με τις καταπληκτικές του επιθέσεις, όταν και κατάφερε να ισοφαρίσει για τους “ερυθρολεύκους” στο 12-12 και 13-13.

Όμως, αυτή ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα του Κρίστιανσον είχε επαφή με το σκορ. Η γηπεδούχοι στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, καθώς οι Θεσσαλονικείς είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, με τον Κάλα, τον Μπάρανεκ και τον Κράβαρικ να δείχνουν ότι πήγαν στο κλειστό του Ρέντη για το “διπλό”.

Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι έδειχναν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να ανοίξει η διαφορά και στο τέλος να πάρει το σετ ο “γηραιός” με 25-20.

2ο σετ

Στο 2ο σετ, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, βρήκαν γρήγορα ρυθμό, ο Προύσαλης μοίραζε με υποδειγματικό τρόπο το παιχνίδι και με... αιχμή του δόρατος τον Κράβαρικ που ήταν ανίκητος στον πρώτο χρόνο κατάφεραν να αποκτήσουν ένα αξιόλογο προβάδισμα.

Ο Μίλκοβιτς “σίγησε”, ο Κούναρι προσπαθούσε, αλλά φάνηκε ότι δεν έχει βρει την απαραίτητη χημεία με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να βοηθήσει ουσιαστικά τον Ολυμπιακό, όπως και ο Τίσερ που απέναντι στην παλιά του ομάδα δεν ξεπέρασε την μετριότητα.

Σε συνδυασμό μάλιστα την κακή άμυνα και την προβλέψιμη επίθεση δεν ήταν δυνατό για τους "ερυθρολεύκους" να σημειώσουν κάτι καλό, καθώς δεν μπόρεσαν σε κανέναν σημείο να προβληματίσουν το Χάρι Μπρόκινγκ, ο οποίος δε χρειάστηκε να δώσει και πολλές οδηγίες στους παίκτες του, με τον Γκασπαρίνι να δίνει το σετ στον Ηρακλή με 25-19.

3ο σετ

Χρειάστηκε το 3ο σετ για να πάρει ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά το προβάδισμα του αγώνα, αλλά ακόμα και σε εκείνη την περίπτωση, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ότι είναι έτοιμοι και για τις "δύσκολες καταστάσεις", όταν μάλιστα λειτούργησαν ακόμα καλύτερα και με τον Κάλα που έκανε το τέλειο παιχνίδι, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 5 πόντων στο 11-16.

Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Κρίστιανσον αφυπνίστηκαν και σε συνδυασμό με τη στήριξη του κόσμου που βρέθηκε στο "Μελίνα Μερκούρη", ανέβασαν την απόδοση τους, πήραν ορισμένους πόντους με τον Ανδρεάδη και μερικούς με τον Μίλκοβιτς, με αποτέλεσμα να μειώσουν στον πόντο (21-22).

Εκεί έδειξαν ότι θα μπορούσαν να γυρίσουν το παιχνίδι, όμως ο "γηραιός" δε λύγισε και με έναν πόντο του Κράβαρικ -που είχε χαθεί- κατάφερε να πάρει και το 3ο σετ με 25-23 και μαζί τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Ολυμπιακός (Άντερς Κρίστιανσον): Κούναρι 4, Τίσερ 1, Ανδρεάδης 8, Τζούριτς 5, Μίλκοβιτς 16, Ιωάννου 7, Στεφάνου (λ-69%), Σουλτανόπουλος, Κουζούνης, Κυριαζής
Ηρακλής (Χάρι Μπρόκινγκ): Καλά 15, Μπάρανεκ 11, Κράβαρικ 10, Κραλ 8, Προύσαλης 1, Γκασπαρίνι 6, Μπαμπαλιούτας (λ-54%), Γκόρτσιανιουκ