ΒΟΛΕΪ

"Άλωσε" το Ρέντη ο Άρης

ολυμπιακος αρης πανηγυρικο

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Άρης, που πέρασε με 3-1 από το κλειστό του Ρέντη επί του Ολυμπιακού

Για τη 16η ημέρα της Α1 ανδρών, οι "κίτρινοι", που βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, εκμεταλλεύτηκαν την κακή εμφάνιση των "ερυθρολεύκων", οι οποίοι φάνηκαν σαφώς επηρεασμένοι από την ήττα κόντρα στον Παναθηναϊκό μεσοβδόμαδα, και πήραν το "τρίποντο" και πλέον "βλέπουν" τετράδα.
Η ήττα αυτή φαίνεται να είναι καταδικαστική για την ομάδα του Άντερς Κρίστιανσον στην προσπάθειά της για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο, καθώς ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον ουραγό Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ξέφυγε με έξι βαθμούς διαφορά, μόλις έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Λαμία, που επιβλήθηκε του Μίλωνα με 3-0 στο "Χαλκιοπούλειο" και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από τον τέταρτο Ηρακλή.

Τέλος, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ επί της ΕΑ Πατρών, στερώντας της το δικαίωμα να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τη δεύτερη θέση και τον Ολυμπιακό. Μάλιστα ο "δικέφαλος" είχε την ευκαιρία να πάρει μία "καθαρή" νίκη, καθώς προηγήθηκε με 2-0, αλλά οι Πατρινοί ισοφάρισαν σε 2-2.

Η αγωνιστική συνεχίζεται την Κυαριακή με τον αγώνα Ηρακλής-ΑΟ Κηφισιάς και ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τη συνάντηση Φοίνικας Σύρου-Απόλλων Καλαμαριάς.