ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Σκοποβολή: Η Γιανγκ κατέκτησε το πρώτο χρυσό στο Τόκιο 2020

Η Κιαν Γιανγκ
Η Κιαν Γιανγκ 2021 ALEX BRANDON / AP PHOTO

Η Κινέζα Κιαν Γιανγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο τουφέκι 10 μέτρων γυναικών το οποίο είναι και το πρώτο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

H Kινέζα Γιανγκ Κιαν κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο των Ολυμπαικών Αγώνων του Τόκιο 2020, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στο αεροβόλο τουφέκι 10 μέτρων γυναικών, κάνοντας μάλιστα Ολυμπιακό ρεκόρ με 251,8 βαθμούς.

Η Αναστασία Γκασαλίνα από την Ταϊβάν πήρε το ασημένιο μετάλιο, ενώ η Νίνα Κρίστεν από την Ελβετία με 230,6 πόντους κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο Τόκιο 2020.

Η Τζάνεετ Χεγκ Ντούεσταντ από την Νορβηγία που πραγματοποίησε Ολυμπιακό ρεκόρ προκριματικών νωρίτερα με επίδοση 632,9, δεν μπόρεσε να βρεθεί στο βάθρο.

*Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!