ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Σκοποβολή: Χρυσό μετάλλιο στο σκητ με Ολυμπιακό ρεκόρ η Ίνγκλις

Η Άμπερ Ίνγκλις
Η Άμπερ Ίνγκλις Ⓒ 2021 ALEX BRANDON/ ASSOCIATED PRESS

Η Άμπερ Ίνγκλις κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τις ΗΠΑ στην σκοποβολή, κατακτώντας την 1η θέση στο αγώνισμα του σκητ και μάλιστα με Ολυμπιακό ρεκόρ.

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στα αγωνίσματα της σκοποβολής πανηγυρίζουν οι Ηνωμένες Πολιτείες, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, με την Άμπερ Ίνγκλις.

Μετά την επικράτηση του Γουίλιαμ Σάνερ στα 10 μέτρα αεροβόλο τουφέκι ανδρών, η Άμπερ Ίνκλις κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σκητ. Η Αμερικανίδα σκοπεύτρια είχε 56/60 βολές στον τελικό του αγωνίσματος, επίδοση που αποτελεί Ολυμπιακό ρεκόρ, με αποτέλεσμα να «εκθρονίσει» την Ιταλίδα Ντιάνα Μπακόζι, η οποία ήταν η κάτοχος του τίτλου από τους Αγώνες του Ρίο και η οποία είχε 55/60 βολές στον τελικό.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Κινέζα Μενγκ Γουέι με 46/60 βολές.

6. Ναταλία Βινογκράντοβα (Ρωσία) 17

Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ - ΜΠΕ