ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός-Πρίμορατς: 9-8

Σάντα

Μεγάλη νίκη με 9-8 επί της Πρίμορατς πήρε ο Ολυμπιακός που έγινε το φαβορί για την πρωτιά του ομίλου

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ξεκίνησαν εκρηκτικά και κατάφεραν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου να προηγηθούν με 5-1. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού χαλάρωσαν με αποτέλεσμα οι Μαυροβούνιοι να πάρουν το προβάδισμα με 7-8 κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου πριν... καθαρίσει ο Χρήστος Αφρουδάκης με δύο πανέμορφα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό 9-8.
Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν ιδανικά αφού εκμεταλλεύθηκαν τον παίκτη παραπάνω και σκόραραν με τους Νίκιτς και Μυλωνάκη πριν ο Σάντα διαμορφώσει το 4-1 από την περιφέρεια, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Η επιστροφή της Πρίμορατς
Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Χατζηθεοδώρου έδωσε "αέρα" 4 τερμάτων στην ομάδα του, αλλά μετά το γκολ του αρχηγού ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια χαλάρωσης. Η καλή άμυνα που έπαιζε στα πρώτα λεπτά δεν συνεχίστηκε με αποτέλεσμα οι Μαυροβούνιοι να σκοράρουν μετά από 6 λεπτά και να μειώσουν σε 5-2 με τον Κρεπούλια.

Ο Πάσκοβιτς πήρε τ' όπλο του στη συνέχεια και στον παίκτη παραπάνω σκόραρε δύο φορές για να διαμορφώσει το 5-4 με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος, βάζοντας την ομάδα του και πάλι στο ματς.

Ολική επαναφορά και ισοφάριση
Tα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο αφού ο Πάβλοβιτς ισοφάρισε σε 5-5 πριν ο Σχίζας δώσει ανάσα στον Ολυμπιακό τερματίζοντας στο 0-4 το σερί των αντιπάλων.

Το πρώτο γκολ του Γιώργου Αφρουδάκη μετά από αποβολή που κέρδισε ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα δύο γκολ (7-5) αλλά τη σκυτάλη πήρε ο Μπρούλιαν για την Πρίμορατς και με δύο γκολ από τη θέση του "σουτ" στον παίκτη παραπάνω ισοφάρισε σε 7-7 για να λήξει έτσι το τρίτο οκτάλεπτο ενώ ο Σχίζας είχε αποχωρήσει με τρεις ποινές.

"Καθάρισε" ο Χρήστος
Για πρώτη φορά στο ματς ο Πάσκοβιτς φτάνοντας τα 3 γκολ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 8-7 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου κάνοντας τα πράγματα δύσκολα για τον Ολυμπιακό. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Χρήστος Αφρουδάκης. Ο Έλληνας περιφερειακός που δεν είχε σκοράρει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αρχικά ισοφάρισε από την περιφέρεια και στη συνέχεια με γκολ στον παίκτη παραπάνω "έγραψε" το τελικό 9-8.

Οι Μαυροβούνιοι είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν στη συνέχεια αλλά έχασαν επίθεση μετά την τρίτη αποβολή του Κομάντινα. Σε ακόμα δύο επιθέσεις η ελληνική άμυνα έκλεψε την μπάλα και το τελικό 9-8 ανέδειξε τους Πειραιώτες σε απόλυτο αφεντικό του ομίλου.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-3, 2-3, 2-1

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πάτερος): Νίκιτς 2, Χρήστος Αφρουδάκης 2, Μυλωνάκης, Χατζηθεοδώρου, Σάντα, Σχίζας, Γιώργος Αφρουδάκης

Πρίμορατς (Πέροβιτς): Πάσκοβιτς 3, Μπρούλιαν 2, Κρεπούλια, Σέτκα, Πάβλοβιτς

Αφρουδάκης: " Τάσεις αυτοκτονίας"
Μετά το τέλος του αγώνα ο πρωταγωνιστής της νίκης του Ολυμπιακού, Χρήστος Αφρουδάκης, δήλωσε στην κρατική τηλεόραση: " Βγήκα αληθινός γιατί είχα πει ότι θα ήταν ένα παιχνίδι παγίδα γιατί έλειπαν πολλοί βασικοί αθλητές της Πρίμορατς και συνήθως συμβαίνει κάτι τέτοιο και ξεκινάς με 5-1 μπροστά μετά χαλαρώνεις. Αυτό φάνηκε στο αποψινό παιχνίδι όπου θα έλεγα ότι είχαμε τάσεις αυτοκτονίας. Το θετικό είναι ότι νικήσαμε και αυτό μετράει τη δεδομένη στιγμή".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη αγώνα
O Oλυμπιακός αγωνίζεται με την Πρίμορατς και με νίκη θα εξασφαλίσει κατά πολύ μεγάλο βαθμό την πρωτιά του ομίλου του
3' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Γιώργος Αφρουδάκης
Αστοχούν οι Μαυροβούνιοι
3' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ
3' Γκολ Ολυμπιακός Νίκιτς (1-0)
Ανοίγει το σκορ ο Σέρβος από το δοκάρι
4' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός
4' Γκολ Πρίμορατς Κότορ Κρεπούλια (1-1)
Ισοφάριση στον παίκτη παραπάνω
5' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ Κρεπούλια
5' Γκολ Ολυμπιακός Νίκιτς (2-1)
Ξεκινάει καλά ο Σέρβος που και πάλι από το δοκάρι σκοράρει, μετά από πάσα του Χατζηθεοδώρου
6' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Σχίζας
Άστοχοι οι Μαυροβούνιοι
7' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ
7' Γκολ Ολυμπιακός Μυλωνάκης (3-1)
7' Γκολ Ολυμπιακός Σάντα (4-1)
Από την περιφέρεια σκοράρει ο Πέτρε που δίνει προβάδισμα 3 τερμάτων στον Ολυμπιακό
8' Λήξη 8λέπτου 4-1
Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που ήδη έχει προβάδισμα 3 γκολ εκμεταλλευόμενος τ
9' Έναρξη 8λέπτου
10' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ
10' Γκολ Ολυμπιακός Χατζηθεοδώρου (5-1)
Στο +4 ο Ολυμπιακός με τον αρχηγό που σκοράρει με αριθμητική υπεροχή. 4/5 στον παίκτη παραπάνω η ελληνική ομάδα
11' Γκολ Πρίμορατς Κότορ Σίντκα (5-2)
Σκοράρουν μετά από 6 λεπτά οι Μαυρβούνιοι
12' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Νίκιτς
12' Γκολ Πρίμορατς Κότορ Πάσκοβιτς (5-3)
16' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Ντόσκας
16' Γκολ Πρίμορατς Κότορ Πάσκοβιτς (5-4)
Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δέχεται ακόμα ένα τέρμα και η διαφορά μειώνεται στο γκολ
16' Λήξη 8λέπτου 5-4
Ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ καλός στην πρώτη περίοδο αλλά πεσμένος στη δεύτερη.
17' Έναρξη 8λέπτου
17' Γκολ Πρίμορατς Κότορ Πάβλοβιτς (5-5)
19' Γκολ Ολυμπιακός Σχίζας (6-5)
"Ξεκολλάει" τον Ολυμπιακό ο Έλληνας άσος που δίνει εκ νέου προβάδισμα της ομάδας του
21' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ
Κερδίζει την αποβολή ο Γιώργος Αφρουδάκης
21' Γκολ Ολυμπιακός Γιώργος Αφρουδάκης (7-5)
Ξανά στο +2 οι "ερυθρόλευκοι" με το πρώτο τέρμα του αρχηγού της Εθνικής
22' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός
22' Γκολ Πρίμορατς Κότορ Μπρούλιαν (7-6)
23' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Σχίζας
Αποχωρεί οριστικά από το παιχνίδι ο Έλληνας αμυντικός που συμπληρώνει τρεις ποινές
23' Γκολ Πρίμορατς Κότορ Μπρούλιαν (7-7)
Σκοράρει και πάλι ο Ντάρκο Μπρούλιαν που από τη θέση του σουτ έχει τιμωρήσει τον Ολυμπιακό αρκετές φορές
24' Λήξη 8λέπτου 7-7
Μεγάλο ντέρμπι στον Πειραιά με την Πρίμορατς να έχει επιστρέψει στο ματς για τα καλά
25' Έναρξη 8λέπτου
25' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Ντόσκας
25' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Μυλωνάκης
25' Γκολ Πρίμορατς Κότορ Πάσκοβιτς (7-8)
Για πρώτη φορά μπροστά οι φιλοξενούμενοι
26' Γκολ Ολυμπιακός Χρήστος Αφρουδάκης (8-8)
Με το πρώτο γκολ του Έλληνα περιφερειακού ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός
27' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ
28' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ
28' Γκολ Ολυμπιακός Χρήστος Αφρουδάκης (9-8)
Γκολάρα του Χρήστου που με δύο συνεχόμενα τέρματα δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό
29' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Κομάντινα
Σε πολύ κρίσιμο σημείο χρεώνεται με την τρίτη του ποινή ο παίκτης της ελληνικής ομάδας. Τάιμ άουτ για την Πρίμορατς
29' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Μυλωνάκης
30' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ
31' Αποβολή παίκτη Πρίμορατς Κότορ
32' Λήξη αγώνα 9-8
Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό που έχει πλέον το μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση της πρωτιάς του ομίλου του