ΠΟΛΟ

Μαθηματικά πρώτος ο Ολυμπιακός

Χρηστάκης με Παναθηναϊκό

Τη νίκη με 3-17 στην έδρα του Παναθηναϊκού, πήρε ο Ολυμπιακός, που εξασφάλισε μαθηματικά την 1η θέση

Σπουδαία νίκη επί της Γλυφάδας, πήραν τα Χανιά, με 10-8, που τους εξασφαλίζει κατά πάσα πιθανότητα την παραμονή στην Α1. Δύσκολη νίκη με 9-7, επί της Βουλιαγμένης πήρε ο Εθνικός, ενώ πολύ σημαντική ισοπαλία 8-8 μέσα στην έδρα του Παλαιού Φαλήρου, πήρε η ΝΕΠ, που είναι πλέον μία "ανάσα" από την παραμονή.
ΠΑΟΚ-Χίος: 13-13
Τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, που της έδωσε στην τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή, την τέταρτη θέση της βαθμολογίας, πήρε η Χίος στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Οι "Θεσσαλονικείς" μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κράτησαν ένα προβάδισμα τεσσάρων γκολ, ως το ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν τον ένα βαθμό, που ενδέχεται να αποδειχθεί πολύτιμος για τη συνέχεια.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-3, 4-5, 2-4

Τα γκολ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ψύχος): Γιάιτς 4, Κρίστοβιτς 3, Παυλίδης 3, Γιαβρόγλου, Σαρησάββας, Ψίχος

Χίος (Άντριτς): Παππάς 3, Τεττερής 3, Γιάννης Φουντούλης 3, Ντούλος 3, Πόποβιτς

Χανιά-Γλυφάδα: 10-8
Μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής τους στην Α1, έκαναν τα Χανιά, που επικράτησαν με 10-8 της Γλυφάδας.

Η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα, είναι πλέον 3 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με τη Γλυφάδα, που θα διεκδικήσει την παραμονή της στον εκτός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 4-2, 1-2

Χανιά (Μαχαίρας): Φράγκος 3, Βιζυράκης 3, Κρέτσκοβιτς 2, Τσακιράκης, Βαμβουνάκης

Γλυφάδα (Λοράντος): Παπαδόπουλος 6, Κουρλιάφτης, Κωνσταντόπουλος

Εθνικός-Βουλιαγμένη: 9-7
Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 6-3 στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Βουλιαγμένη, ηττήθηκε με 9-7 από τον Εθνικό, στον Πειραιά για την 19η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Η ομάδα του Γιάννη Γιαννουρή, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 6-4. Από εκεί και πέρα, όμως, πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό τρίτο οκτάλεπτο στο οποίο έκανε σερί 3-0, ο "Αυτοκράτορας", προηγήθηκε με 7-6.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Βολτυράκη, αύξησαν το προβάδισμά τους στα δύο γκολ, ο Χατζηδάκης, μείωσε σε 8-7, αλλά ο Μάζης με εύστοχο πέναλτι 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 9-7.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 1-2, 3-0, 2-1

Εθνικός (Βολτυράκης): Βλοντάκης 2, Μάζης 2, Χατζηκυριακάκης 2, Μυλωνάκης, Κοκκινάκης, Τσίκλος

Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Φρανίτσεβιτς 2, Κατσαούνης, Καρούντζος, Χατζηδάκης, Δουδέσης, Χατζηγούλας

Παλαιό Φάληρο-ΝΕΠ: 8-8
Ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής της στη μεγάλη κατηγορία είναι η ΝΕΠ, που κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 8-8 από το Φάληρο, στο "Ρέστειο" κολυμβητήριο.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-2, 2-2, 3-4

Παλαιό Φάληρο (Βλάχος): Κατσουλάκης 2, Κόχειλας 2, Βουκίσεβιτς, Γαβαλάς, Μητρόπουλος, Δικαίος

ΝΕΠ (Τρούμπιτς): Πλατανίτης 3, Κραβαρίτης 2, Αντίοχος 2, Ρατσούνιτσα, Λομπόφ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 3-17
Σε ένα παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο κολυμβητήριο του Χαλανδρίου, ο Ολυμπιακός, έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Παναθηναϊκό, τον οποίο νίκησε με το ευρύ 3-17.

Τα οκτάλεπτα: 0-5, 1-4, 1-4, 1-4

Παναθηναϊκός (Λυκούδης): Τσόκας 2, Δήμου

Ολυμπιακός (Πάτερος): Σάντα 5, Νίκιτς 4, Χρήστος Αφρουδάκης 3, Γιώργος Αφρουδάκης 2, Θεοδωρόπουλος, Κομάντινα, Σχίζας