CHAMPIONS LEAGUE ΠΟΛΟ

Εθνικός - Έγκερ 14-11: Πήρε εκδίκηση και πέρασε στη 2η θέση του ομίλου του

Οι παίκτριες του Εθνικού σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Γλυφάδα για την Α1 πόλο γυναικών 2023-2024 | Σάββατο 2 Μαρτίου 2024 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΣΑΚΟΣ/INTIME SPORTS

Ο Εθνικός πήρε τη νίκη με 14-11 επί της Έγκερ και μαζί εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου, στον 3ο όμιλο του Champions League γυναικών.

Με την Ειρήνη Νίνου να σημειώνει έξι τέρματα, ο Εθνικός GoldForce νίκησε 14-11 στον Πειραιά την ουγγρική Έγκερ για την 5η αγωνιστική του Γ' προκριματικού ομίλου του Champions League.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε ταυτόχρονα και μια (άτυπη) ρεβάνς για την ήττα της στον αγώνα του πρώτου γύρου με 15-16 στη διαδικασία των πέναλτι. Έχει πλέον 7 βαθμούς ενώ προηγείται στον όμιλο η ισπανική Ματαρό, αν και η ελληνική ομάδα δεν έχει πιθανότητα πρόκρισης.

Ο Εθνικός GoldForce που προηγήθηκε 5-3 στο ημίχρονο, έκανε μια καταπληκτική τρίτη περίοδο (5-2) όπου ξεκαθάρισε τη κατάσταση.

• Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-3, 5-2, 4-6
  • ΕΘΝΙΚΟΣ GOLD FORCE (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Κατσιμπρή, Κλαψιανού, Μπέτα, Ειρήνη Νίνου 6, Οικονόμου, Άλκ. Μπενέκου 2, Μιχαϊλοβιτς 1, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου 1, Τορνάρου 1, Λυδία Μαυρωτά
  • ΕΓΚΕΡ: Τόρμα, Σίλαγκι 3, Μπόρσι 1, Πάρκες, Σότι, Κατόνα, Γουέστον, Μπελόριο 3, Λεντβάι, Μπόντι 1, Πογκόνι 1, Σέλακ 2, Μπάλοτς