Α1 ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α1 πόλο γυναικών: Μεγάλη νίκη για τον Άλιμο, εύκολα τρίποντα για Ολυμπιακό, Βουλιαγμένη και Γλυφάδα

Η Αλεξάνδρα Ασημάκη στην αναμέτρηση του Αλίμου με τον Εθνικού
Η Αλεξάνδρα Ασημάκη στην αναμέτρηση του Αλίμου με τον Εθνικού EUROKINISSI SPORTS

Ο Άλιμος επικράτησε 8-7 του Εθνικού και έκανε το 2/2 στην Α1 πόλο των γυναικών. Το απόλυτο και ο Ολυμπιακός με τον Πανιώνιο, πρώτη νίκη για Βουλιαγμένη και Γλυφάδα.

Στο πρώτο εντός έδρας ματς της περιόδου, ο νταμπλούχος Ολυμπιακός επικράτησε άνετα 25-8 του ΝΟ Λάρισας στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά.

Ο γηπεδούχος που δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τη φιλοξενούμενη, προηγήθηκε 6-0 και 15-3 στο ημίχρονο. Δυο παίκτριες σημείωσαν έντεκα τέρματα, έξι η Φωτεινή Τριχά και πέντε η Στεφανία Σάντα.

Ξεκούραστο απόγευμα για τον ΝΟ Βουλιαγμένης, επικράτησε 17-7 της ΑΕΚ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής. Η διαφορά στο σκορ άνοιξε νωρίς, καθώς στο ημίχρονο ο γηπεδούχος προηγήθηκε 9-1.

Άργησε να...πάρει μπροστά ο ΑΝΟ Γλυφάδας i – repair που νίκησε άνετα τελικά 11-3 τον ΠΑΟΚ. Η γηπεδούχος ομάδας σκόραρε πρώτη φορά μετά από 13,5 λεπτά αγώνα με την Ίρις Γουλβς και στο ημίχρονο σημείωσε ένα ακόμα τέρμα. Στο δεύτεριο μέρος όμως άλλαξε εικόνα, και με επιμέρους 9-3 έφτασε στην επικράτηση. Ο ΠΑΟΚ δεν σκόραρε στο πρώτο μέρος, παρά μόλις στην έναρξη της επανάληψης με την Μελίνα Καρυπίδου.

Εύκολη νίκη για τον Πανιώνιο, η δεύτερη στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες αγωνιστικές, επικράτησε 14-5 της ΝΕ Πατρών στη Νέα Σμύρνη. Καθοριστικά το δεύτερο και τρίτο οκτάλεπτο που το 3-2 έγινε 6-2 και σταδιακά 12-3.

Ιστορική νίκη για τον ΓΣ Περιστερίου, και μάλιστα εκτός έδρας. Επικράτησε 8-4 του ΝΟ Ρεθύμνου στα Χανιά και πανηγύρισε έτσι την πρώτη του επιτυχία στην ιστορία του στην Α1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η φιλοξενούμενη πήρε από την αρχή το προβάδισμα, ο ΝΟ Ρεθύμνου κατάφερε να ισοφαρίσει 4-4 στο τρίτο οκτάλεπτο. Το τελευταίο όμως ανήκε εξ ολοκλήρου στη νεοφώτιστη ομάδα που πέτυχε τέσσερα γκολ, και δεν δέχθηκε κανένα.

Ματσάρα στον Άλιμο, τεράστιο ντέρμπι, και μεγαλειώδης νίκη του Άλιμου ΝΑΣ BETSSON επί του Εθνικού NOBEL HELLAS με 8-7. To «χρυσό» γκολ για την ομάδα της σημείωσε η Λένα Μιχαϊλοβιτς στα 24 δευτερόλεπτα από το τέλος.

Είχε ισοφαρίσει στα 2:47 απο τη λήξη η Ιουλία Κοντονή.

Η νεοφώτιστη ομάδα, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ ακόμα και με τρία τέρματα διαφορά. Μπήκε στην τελευταία περίοδο με 7-5, ο Κυπελλούχος Ευρώπης ισοφάρισε για να φτάσουμε στο συγκλονιστικό φινάλε και ο Άλιμος ΝΑΣ BETSSON να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.