ΕΛΛΑΔΑ

Ολυμπιακός: Πρωταθλητής στην Α1 Πινγκ Πονγκ ανδρών, νίκησε 3-1 σετ στον τελικό τον Παναθηναϊκό

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 ανδρών στο Πινγκ Πονγκ INTIME

Ο τίτλος στην Α1 ανδρών στο Πινγκ Πονγκ βάφτηκε ερυθρόλευκος, με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό να αναμετρώνεται στον τελικο στο ΣΕΦ και τους Πειραιώτες να επικρατούν 3-1 σετ για να αναδειχτούν πρωταθλητές για 15η φορά στην ιστορία τους.

Οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έδωσαν ιδιαίτερο χρώμα στον τελικό της Α1 ανδρών στο Πινγκ Πονγκ αφού έφτασαν αμφότεροι μέχρι τον τελικό και κονταροχτυπήθηκαν για τον τον τίτλο, ο οποίος τελικά κατέληξε στα χέρια των Πειραιωτών.

Ο τελικός που έλαβε χώρα στο ΣΕΦ βρήκε τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τον τίτλο, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-1 σετ και να αναδεικνύεται πρωταθλητής, με τους πράσινους να τερματίζουν στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, πίσω από τον αιώνιο αντίπαλό τους.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Σγουρόπουλο που είχε δύο νίκες επί των Ντίγιας (3-0) και Γκάτσινα (3-2), ενώ με τη νίκη του Πουκάρ κόντρα στον Κάμπος (3-1), διαμορφώθηκε το τελικό 3-1, που τους χάρισε το 15ο πρωτάθλημα καθώς και το νταμπλ για τη σεζόν 2021-22.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του τελικού, η ομάδα του Γιώργου Χριστοφοράκη προηγήθηκε με 1-0, χάρη στη νίκη (3-0) του Σγουρόπουλου κόντρα στον Ντίγιας ενώ ισοφαρίστηκε σε 1-1 από τον Παναθηναϊκό, μετά την ήττα (1-3) του Σιμπάεφ από τον Γκάτσινα.

Ο Πουκάρ έδωσε ξανά προβάδισμα (2-1), κερδίζοντας με 3-1 τον Κάμπος, με τον Σγουρόπουλο να κάνει σπουδαία ανατροπή από 2-1 και να επικρατεί του Γκάτσινα με 3-2, δίνοντας τη νίκη και τον τίτλο του πρωταθλητή στον Ολυμπιακό.