ΠΑΛΗ

Επτά μετάλλια οι Ελληνες

papadopoulos
Παπαδόπουλος ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ένα χρυσό, ένα ασημένιο και πέντε χάλκινα μετάλλια κατέκτησε η Ελλάδα στο διεθνές τουρνουά ελληνορωμαϊκής πάλης "Ακρόπολις"

Το χρυσό πήρε ο Κώστας Παπαδόπουλος, ο οποίος, στον "εμφύλιο" τελικό της κατηγορίας των 74 κ., νίκησε τον Σέργιο Σολόντκη με 3-1 βαθμούς κατάταξης.
Ηταν η συναρπαστικότερη από τις τελικές αναμετρήσεις, με πολλές ανατροπές. Ο Παπαδόπουλος σε όλους τους αγώνες απέδειξε ότι έχει την ικανότητα να ανατρέπει την εις βάρος του κατάσταση, η οποία, όμως, μερικές φορές οφείλεται σε δικά του επιπόλαια λάθη. Είναι, πάντως, καταπληκτική η γέφυρα που κάνει στην κάτω πάλη.

Τα χάλκινα κατέκτησαν ο Αρτιόμ Κιουρεγκιάν στα 55 κ., ο Χρήστος Γκίκας στα 60 κ., ο Γιώργος Μπούκης στα 66 κ., ο Γιώργος Κουτσιούμπας στα 96 κ. και ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος στα 120 κ.

Τα πλήρη αποτελέσματα των Ελλήνων στους αγώνες ρεπεσάζ και για τις θέσεις 3η-5η είναι:

55 κ.:

Αρτιόμ Κιουρεγκιάν - Τοκάρεφ (Ρωσία) 3-0.
60κ.: Απ. Μανουηλίδης - Ζούμπα (Πολωνία) 3-1, Γκίκας - Μανουηλίδης 3-1.
66 κ.: Χαριτίδης - Πουσκάσου (Ρουμανία) 0-3, Γ. Μπούκης - Σίλοου (ΗΠΑ) 3-1.
74 κ.: Π. Μανουηλίδης - Μπαΐλοβιτς (Σερβία) 1-3, Ν. Σπυριδάκης - Σομπέτσκι (Τσεχία) 1-3.
84 κ.: Αλ. Ποικιλίδης - Μακάρενκα (Λευκορωσία) 0-5 (πτώση).
96 κ.: Γ. Κουτσιούμπας - Μεντούνα (Σλοβακία) 3-1, Αρζουμανίδης - Τζόνστον (ΗΠΑ) 1-3, Τουνουσίδης - Τζόνστον (ΗΠΑ) νικητής χωρίς αγώνα ο Αμερικανός, λόγω του προηγούμενου τραυματισμού του Τουνουσίδη.
120 κ.: Π. Παπαδόπουλος - Σαρκ (Αίγυπτος) 3-1.

Η τελική κατάταξη:

55κ.:

1. Μινεμούρα (Ιαπωνία), 2. Χότσκο (Τσεχία), 3. Αρτιόμ Κιουρεγκιάν και Γκβενετάτζε (Γεωργία).
60 κ.: 1. Ντζάστε (Ρωσία), 2. Ασράζ Μοχάμεντ (Αίγυπτος), 3. Χρήστος Γκίκας και Μουσταφά (Αίγυπτος), 5. Απόστολος Μανουηλίδης.
66 κ.: 1. Μπαλχαρόεφ (Ρωσία), 2. Παναΐτ (Ρουμανία), 3. Γιώργος Μπούκης και Πουσκάσου (Ρουμανία).
74 κ.: 1. Κώστας Παπαδόπουλος, 2. Σέργιος Σολόντκης, 3. Σαντέκ (Αίγυπτος) και Αλ. Ιβανόφ (Ρωσία).
84 κ.: 1. Μιχάλκιεβιτς (Πολωνία), 2. Μπάτκι (Σλοβακία), 3. Μακάρενκα (Λευκορωσία) και Σιράκι (ΗΠΑ), 5. Αλέξανδρος Ποικιλίδης.
96 κ.: 1. Γιαρόσεβιτς (Ρωσία), 2. Μπατούρα (Λευκορωσία), 3. Γιώργος Κουτσιούμπας και Τζόνστον (ΗΠΑ), 5. Θόδωρος Τουνουσίδης.
120 κ.: 1. Βάλα (Τσεχία), 2. Μπάνακ (Πολωνία), 3. Π. Παπαδόπουλος και Γεκίμοφ (Ρωσία).