ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Μικρή λαχτάρα, μικρός ήρωας ο Μαντζούκας, σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό

Ο Λευτέρης Μαντζούκας
Ο Λευτέρης Μαντζούκας INTIME SPORTS

Ο Παναθηναϊκός ψάχνει χημεία και διάρκεια κι ο Γιάννης Φιλέρης γράφει για την σημασία της πρώτης νίκης, τη μικρή λαχτάρα στο τέλος και τον μικρό ήρωα Λευτέρη Μαντζούκα που καθόρισε εν τέλει την εξέλιξη του αγώνα

Στη δεδομένη χρονική στιγμή, ο Παναθηναϊκός αναζητώντας τις σταθερές και τη χημεία μιας σεζόν πολύ μεγάλης σε βάθος, εν μέσω απουσιών, θέλει και να κερδίζει. Έστω κι αν λαχταράει λίγο τον κόσμο του, όπως έγινε στο τελείωμα του ματς με την Μπάγερν. Όλοι ξέρουν, άλλωστε, ότι η ομάδα του Αταμάν δεν είναι ακόμα έτοιμη, της λείπουν βασικά εργαλεία και είναι σχεδόν αδύνατο να σταθεροποιεί την απόδοση της σε υψηλά επίπεδα σε μεγάλη διάρκεια.

Αν εμφανίζονται οι μικροί ήρωες, όπως ο Λευτέρης Μαντζούκας, για να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους, τόσο το καλύτερο για όλους στο "πράσινο" στρατόπεδο. Ο νεαρός έβαλε τρία τρίποντα, το ένα πιο σημαντικό από το άλλο και έγινε ο άνθρωπος κλειδί για την πρώτη νίκη στην EuroLeague της φετινής περιόδου. Τα χαμόγελα και τα μπράβο για τον Έλληνα άσο, αντιστάθμισαν τον προβληματισμό για το άγχος (και μια ακόμη κακή εμφάνιση) του Γκάι, ή τη μοναξιά που νιώθει ο Λεσόρ μέσα στη ρακέτα.

Ο Αταμάν και οι παίκτες του δίνουν μάχη με το χρόνο που τους πιέζει και το ανελέητο πρόγραμμα της σεζόν. Ίσα που θα προλάβουν να πάρει δυο ανάσες και τους περιμένουν το Περιστέρι στο πρωτάθλημα και η πρώτη διπλή εβδομάδα (με Φενέρ εκτός και Μακάμπι εντός).

Το τέλειο πρώτο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός έκανε το τέλειο πρώτο δεκάλεπτο. Πολύ διαβασμένος, περισσότερο αποφασισμένος, δεν άφησε ούτε ένα σουτ της Μπάγερν που να μη μαρκάρει, ένα ριμπάουντ που δεν διεκδίκησε.

Τον διευκόλυνε και η βαριά πεντάδα (με Μπόνγκα, Ιμπάκα και Μπούκερ) την οποία επέλεξε ο Πάμπλο Λάσο. Πιο ευέλικτοι οι "πράσινοι" στηριζόμενοι κατ' αρχήν στην προσωπική τους άμυνα, άφησαν την γερμανική ομάδα χωρίς καλάθι για 3:20'' (τρίποντο του Ομπστ για το 10-3), ξεκινώντας με 4/4 σουτ πηγαίνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +12 με ένα κάρφωμα του Λεσόρ από την ωραία ασίστ του Βιλντόσα, σε υποδειγματικό εκτέλεση πικ εν ρολ.

Η σπουδαία καθοδήγηση από τον Αργεντίνο, που αντικαθιστούσε και τον απόντα Σλούκα, κράτησε τον Παναθηναϊκό σταθερά μπροστά κι όταν ο Παπαπέτρου με πέντε σερί πόντους και καλό διάβασμα των φάσεων, εκτόξευσε το χάντικαπ στο +14, οι γηπεδούχοι έδειχναν έτοιμοι. Δεν είναι, όμως.

Ο Βιλντόσα πήγε στον πάγκο για να ξεκουραστεί, ούτε ο Γκραντ, ούτε ο Μωραΐτης (ο Γκάι έτσι κι αλλιώς δεν είναι πόιντ-γκαρντ) μπόρεσαν να μπουν στα παπούτσια του, την ώρα που μετά τα συνεχόμενα πειράματα ο Λάσο βρήκε και μια πεντάδα για να του δώσει κάτι στον αγωνιστικό χώρο.

Ο γοργοπόδαρος και άλλο τόσο ταχύς στην σκέψη, Λεάντρο Μπολμάρο μαζί με τον Σιλβέν Φρανσίσκο, δημιούργησαν ένα σπουδαίο δίδυμο στην περιφέρεια και η Μπάγερν, έκανε γρήγορα ένα σερί 8-0 και συνολικά επί μέρους σκορ 17-9, ρίχνοντας τη διαφορά στο -4. Είχαν βοηθήσει και οι σπουδαίες άμυνες του Ιμπάκα, που θυμήθηκε μερικά από τα προσόντα του πάνω στο καλάθι, τα οποία τον έκαναν όνομα μέχρι το ΝΒΑ.

Θα μπορούσε το σκορ να μείνει στο +4 -στη μικρότερη διαφορά δηλαδή- για τον Παναθηναϊκό, αν ο Αταμάν δεν σχεδίαζε μια ωραία επίθεση για τα τελευταία 6.5 δευτερόλεπτα. Ο Γκραντ πήρε την μπάλα, έτρεξε όλο το γήπεδο και πάσαρε στον Μαντζούκα, που περίμενε στη γωνία. Τρίποντο και εφτά πόντοι υπέρ του ΠΑΟ, οι οπαδοί του οποίου βρήκαν την ευκαιρία να ξανασηκωθούν από τις θέσεις τους...

Ο ΠΑΟ είχε τελειώσει το ημίχρονο σουτάροντας ακριβώς τον ίδιο αριθμό σε τρίποντα και δίποντα (από 14) είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ (19-14) αλλά είχε κάνει αρκετά λάθη (8) σε αντιστοιχία μάλιστα με τις ασίστ (7).

Κράτησε τα μπόσικα ο Μαντζούκας

Μπορεί ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που δεν είχε κάνει αισθητή την παρουσία του να ευστόχησε σε τρίποντο στο ξεκίνημα της επανάληψης και ο Παναθηναϊκός να πήγε τη διαφορά πάλι στο +10, το ματς ωστόσο έγινε ντέρμπι. Ο Αταμάν είχε κλείσει το ροτέισον, πολλοί ενδεχομένως να έφεραν στο νου το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, το δεύτερο ημίχρονο του οποίου είχε ξεκινήσει με πανομοιότυπο τρόπο.

Η Μπάγερν πλησίασε ακόμα και στο καλάθι, πηγαίνοντας με δύναμη στα επιθετικά ριμπάουντ (12 στο δεύτερο ημίχρονο) είναι, όμως, κι αυτή μια καινούργια ομάδα της οποίας τα καλά σχήματα αναζητεί ακόμα ο προπονητής της. Οι Γερμανοί δεν πέρασαν ποτέ μπροστά και είδαν τον "μικρό ήρωα" του Παναθηναϊκού να βάζει δυο μεγάλα σουτ, που ουσιαστικά έκριναν το παιχνίδι.

Ο Λευτέρης Μαντζούκας, έχοντας σκοράρει το μπάζερ στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου, δεν αρνήθηκε την ευκαιρία να πατήσει στο παρκέ αρκετή ώρα, αντί του Ερνανγκόμεθ. Τα δυο τρίποντα που πέτυχε (συνολικά 3/3) κράτησαν τα μπόσικα για την ομάδα του και τη διαφορά των εφτά και οκτώ πόντων, αντίστοιχα, υπέρ τους. Παρά την κούραση του Βιλντόσα (ο Γκραντ έδωσε τις λύσεις) και το τέταρτο φάουλ που έκανε όταν ξαναπέρασε στο παρκέ, το ΟΑΚΑ άρχισε να πανηγυρίζει τη διαφαινόμενη νίκη.

Βοηθούσε και το σχήμα της Μπάγερν, εν τω μεταξύ, καθώς ο Λάσο εμπιστευόταν τους δυο κοντούς (Έντουαρντς-Φρανσίσκο) που συνήθως όμως είτε μπουρδουκλώνονταν απέναντι στους πιεστικούς περιφερειακούς του Παναθηναϊκού, είτε έκαναν βεβιασμένα (και άστοχα) σουτ τριών πόντων. Ο Ιμπάκα και κυρίως ο Μπολμάρο, ο μοναδικός γκαρντ των Βαυαρών που δημιουργούσε ανισορροπίες στην άμυνα του ΠΑΟ, έβλεπαν το ματς από τον πάγκο.

Όταν ξαναμπήκαν, το ταμπλό έδειχνε +13 για τον ΠΑΟ, έκαναν μεν ένα επί μέρους 12-2, λαχτάρησαν το κοινό στις εξέδρες, ο Ομπστ όμως αστόχησε στο τρίποντο που θα έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα και όπως είπε ο Λεσόρ, ενδεχομένως, να έφερνε τους "πράσινους" σε πολύωρα βίντεο και προπόνηση υπό το βλέμμα του αυστηρού Αταμάν. Παρεμπιπτόντως ο Γάλλος ήταν ο πιο σταθερός σε απόδοση παίκτης του Παναθηναϊκού, παρών σε καίριες στιγμές του ματς αλλά και αρκετά μόνος μέσα στη ρακέτα. Μπαλτσερόφσκι και Αντετοκούνμπο πέρασαν απαρατήρητοι και η απουσία του Μήτογλου μοιάει ακόμα πιο σημαντική.

Ο Βιλντόσα είχε τις καλύτερες στιγμές του στο πρώτο ημίχρονο, ο Γκραντ προσπάθησε περισσότερο απ' όλους στην περιφέρεια, αποφεύγοντας τα λάθη, παίζοντας άμυνες και έχοντας σκορ και δημιουργία ταυτόχρονα. Άψογος, όπως ο Μαντζούκας που τα έκανε όλα τέλεια, πλην του φάουλ στο τέλος το οποίο έδωσε την ευκαιρία στον Μπόνγκα να μειώσει στους τρεις.

Δεν στοίχισε αυτό το λάθος, άρα ο νεαρός πιστώνεται τα τρία σπουδαία σουτ και αποδείχθηκε καθοριστικός για την εξέλιξη του ματς. Αν ο Παναθηναϊκός παίρνει από τον 20χρονο διεθνή τέτοια σουτ κάθε εβδομάδα το κέρδος αυτού του αγώνα με την Μπάγερν δεν θα είναι μόνο μια απλή νίκη στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

TAGS ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ EUROLEAGUE ΜΠΑΓΕΡΝ ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ ΕΡΓΚΙΝ ΑΤΑΜΑΝ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ