ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ευρωπαϊκό Υγρού Στίβου: Στην 5η θέση ο Κυνηγάκης στα 5χλμ

Ο Άλκης Κυνηγάκης στη διάρκεια της προσπάθειάς της στην ανοικτή θάλασσα
Ο Άλκης Κυνηγάκης στη διάρκεια της προσπάθειάς της στην ανοικτή θάλασσα SPORTSIMAGES.GR

Ο Άλκης Κυνηγάκης κατετάγη στην 5η θέση στα 5χλμ ανοικτής κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου που διεξάγεται στο Βελιγράδι με χρόνο 53:35.0. Ο Γιάννης Σκαρής κατετάγη στο ίδιο αγώνισμα στην 24η θέση στην πρώτη του εμφάνιση σε μεγάλη διεθνή διοργάνωση.

Ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 53:35.0. στα 5χλμ ανοικτής κολύμβησης στο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου που διεξάγεται στο Βελιγράδι. Ανέβηκε δύο θέσεις μετά την κατάταξή του στην 7η θέση στα 10χλμ και πλέον θα συγκεντρώσει το ενδιαφέρον του στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Γιάννης Σκαρής στην πρώτη του συμμετοχή σε μεγάλη διεθνή διοργάνωση κατετάγη στην 24η θέση με χρόνο 57:20.1 και την συμμετοχή 29 αθλητών συνολικά.

Το χρυσό μετάλλιο στα 10χλμ κέρδισε ο Ούγγρος Νταβίντ Μπέλτεχεμ με χρόνο 53:28.3, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Γάλλος Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ με 53:28.7 και τρίτος ο Μαρσέλο Γκουίντι από την Ιταλία με επίδοση 53:30.8.