ΑΕΚ

Της τελευταίας στιγμής

Κυργιάκος Σκόκο Μπλάνκο Πανηγυρική

To SPORT 24 θυμάται τα 11 χτυπήματα στο 80+ που σώζουν την παρτίδα για την Ένωση τη φετινή χρονιά

Οι κιτρινόμαυροι όσο κακοί και αν είναι, όσο ασύνδετη ομάδα και αν δείχνουν κατά τη διάρκεια ενός αγώνα δεν σταματάνε να πολεμάνε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για ένα θετικό αποτέλεσμα.
Την ώρα που οι περισσότεροι αποχωρούν από τις εξέδρες απογοητευμένοι, την ώρα που όλοι περιμένουν το σφύριγμα της λήξης οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ ανεβάζουν στροφές και βγάζουν στο χορτάρι τις τελευταίες τους δυνάμεις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ενός αγώνα τα συστήματα και οι οδηγίες πάνε περίπατο. Αυτό που μετράει είναι η ψυχή, το πάθος και η θέληση για νίκη και οι κιτρινόμαυροι έχουν αποδείξει πως διαθέτουν στον υπέρτατο βαθμό τα τρία παραπάνω στοιχεία.

Ούτε λίγο ούτε πολύ η ΑΕΚ έχει καταφέρει να σκοράρει 11 φορές από το στο 80+ και όλα αυτά τα τέρματα ήταν βαθμοί ή προκρίσεις! Αξίζει να σημειωθεί πως αρκετές φορές τη λύση δίνουν παίκτες που έρχονται από τον πάγκο ενώ με μεγάλα γράμματα έχουν γράψει το όνομά τους στη σχετική λίστα ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς και ο Ισμαέλ Μπλάνκο.

Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2, 94' Καφές

Η αρχή έγινε πολύ νωρίς στο πρωτάθλημα. Την Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου η Ένωση φιλοξενείται στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο και όλα δείχνουν πως η ήττα είναι αναπόφευκτη. Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι στην...πλατεία η ΑΕΚ πήρε στο 94' το βαθμό της ισοπαλίας χάρις σε γκολ του Καφέ. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με αυτογκόλ του Κυργιάκου, ο Σκόκο ισοφάρισε προσωρινά αλλά ο Ντελούρα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Πανιώνιο. Το ακυρωθέν γκολ του Εντίνιο δεν έκοψε τα φτερά του Δικεφάλου που πίεσε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και ο Καφές που είχε μπει ως αλλαγή στο 86 κατάφερε να σώσει την παρτίδα με πλασέ στο 94'.

ΑΕΚ-Λάρισα 1-1, 84' Μπλάνκο

Μία εβδομάδα μετά τη ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη η ΑΕΚ υποδέχεται τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ με σκοπό να μη χάσει και άλλο έδαφος από την κορυφή. Η παρουσία της ομάδας είναι από μέτρια έως κακή αλλά το γκολ-πέναλτι του Μπλάνκο στο 84' έδωσε ελπίδες για μία νίκη που τελικά δεν ήρθε. Ήταν η μοναδική φορά που η Ένωση σκόραρε στο τέλος του αγώνα αλλά πήρε λιγότερα από ότι περίμενε, αφού ο Σαρμιέντο στις καθυστερήσεις ισοφάρισε σε 1-1.

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1, 89' Μαϊστόροβιτς 1-1, 93' Τζιμπούρ 2-1

Σε έναν αγώνα με απίστευτο σενάριο, η Ένωση έμεινε πίσω στο σκορ στο 67' αλλά και με παίκτη λιγότερο για 20 λεπτά. Ο Μαϊστόροβιτς ο οποίος στα τελευταία λεπτά είχε πάρει εντολή να αγωνιστεί ως επιθετικός, ισοφάρισε στο 90' και αποδοκιμάστηκε για τον έντονο πανηγυρισμό! Ο βαθμός όμως δεν φαινόταν να είναι αρκετός και ο Τζεμπούρ με εκπληκτικό "ψαλιδάκι" στο 93', έκανε το 2-1. Η ΑΕΚ παρά τη νίκη άκουσε τα έντονα παράπονα από τους οπαδούς της, με τους τελευταίους να στοχεύουν κυρίως σε Ντέμη-Δώνη.

ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-1, 86' Καφές 1-1

Την Κυριακή 23 Νοεμβρίου η Ένωση δοκιμάζεται στην Κρήτη με αντίπαλο τον ΟΦΗ στο πρώτο παιχνίδι του Ντούσαν Μπάγεβιτς στο κιτρινόμαυρο πάγκο. Η ΑΕΚ έψαχνε για το παρθενικό της διπλό σε μία έδρα όπου οι Κρητικοί δεν είχαν καταφέρει να γευθούν τη νίκη στους τελευταίους 11 αγώνες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ταραλίδη στο 75', έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρουμπάκη στο 84' και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Καφέ στο 88'. Μετά το γκολ η Ένωση έφτασε δό φορές κοντά στο 2-1 αλλά ο Μπλάνκο και ο Εντίνιο δεν στάθηκαν τυχεροί/ικανοί να τελειώσουν τις φάσεις και το παιχνίδι.

ΑΕΚ-Εργοτέλης 3-2, 85' Εντίνιο

Η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει νικηφόρα το 2008 με τον Εντίνιο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει τη λύση διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Εργοτέλη. Η Ένωση είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με αρκετές φάσεις και σωστό επιθετικό ποδόσφαιρο αλλά στην επανάληψη κατέρρευσε δίνοντας την ευκαιρία στους Κρητικούς να ισοφαρίσουν και να διεκδικήσουν ακόμα και τη νίκη. Τα τέρματα της AEK, που προηγήθηκε τρεις φορές, σημείωσαν οι Τζεμπούρ (6'), Μπλάνκο (39') και Εντίνιο (85'), ενώ για την ομάδα της Κρήτης είχαν ισοφαρίσει προσωρινά οι Φραγκουλάκης (35') και Μπούντιμιρ (76'). Το θετικό εκτός των τριών βαθμών για την Ένωση είναι πως η ομάδα έδειξε χαρακτήρα για ένα ακόμη αγώνα με τον Εντίνιο να αποδεικνύεται σε... κρυφό όπλο.

ΑΕΚ-Κέρκυρα 1-0, 90' Σκόκο

Μετά τις αλλεπάλληλες διοικητικές κρίσεις η ΑΕΚ έβγαλε την... ψυχή στους λιγοστούς οπαδούς της κόντρα στην Κέρκυρα στο ΟΑΚΑ. Χαμένο πέναλτι, τρία δοκάρια και λύτρωση από τον Σκόκο στο 89'. Ο κόσμος στην εξέδρα προσπαθούσε να βγάλει ο ίδιος την ομάδα μπροστά και στο 89ο λεπτό ο Παυλής με κούρσα από τα δεξιά έσπασε την άμυνα της Κέρκυρας και βρήκε με σέντρα τον αμαρκάριστο Σκόκο στην αριστερή πλευρά. Ο Αργεντίνος μπήκε στην περιοχή πέρασε τον αντίπαλο που βρήκε μπροστά του και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία πέτυχε ένα πολύ όμορφο και κρίσιμο τέρμα.

Λάρισα-ΑΕΚ 1-1, 90' Τζεμπούρ

Λάρισα και ΑΕΚ περίμεναν 90 λεπτά για να σκοράρουν και όταν τελικά το έκαναν έμειναν στο 1-1 με το "Χ" να μην ικανοποιεί βαθμολογικά καμία από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 89' με εκπληκτικό σουτ του Φωτάκη αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια και με σέντρα του Μαντούκα από τα δεξιά ο Τζεμπούρ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Η Ένωση... πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την ΑΕΛ που είχε ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο στο ΟΑΚΑ, σε ένα ασυνήθιστο deja vu.

ΑΕΚ-Θρασύβουλος 1-0, 93' Ταχτσίδης

Μία ημέρα πριν συμπληρώσει το 18ο έτος της ζωής του, στην πρώτη του εμφάνιση στη Σούπερ Λιγκ, ο Παναγιώτης Ταχτσίδης λύτρωσε την ΑΕΚ με γκολ στο 93' και έδωσε τη νίκη κόντρα στον Θρασύβουλο. Η εικόνα της Ένωσης ήταν το λιγότερο κακή με λάθος μεταβιβάσεις από την μεσαία γραμμή και χωρίς κλασικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Πεσάνια. Όταν άρχισαν οι αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ οι παίκτες “ξύπνησαν” και προς το τέλος του αγώνα πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες και πέτυχαν το γκολ στα τελευταία λεπτά.

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-0, 86' Μαϊστόροβιτς 1-0

Όπως με την Λάρισα έτσι και με τον Αστέρα η ΑΕΚ επανέλαβε τον... άθλο της. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Ένωση είχε πετύχει επική ανατροπή αλλά δύο εβδομάδες πριν αυτό δεν ήταν αναγκαίο. Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Τρίπολη με γκολ του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς (πάλι!) στο 85ο λεπτό σε ακόμα μία άσχημη εμφάνιση της ομάδας του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Το παιχνίδι ήταν κακό σε γενικές γραμμές, με την Ένωση να φτάνει μέχρι το αγαπημένο τελευταίο δεκάλεπτο με τις... ευλογίες του Σάχα, που είπε "όχι" σε κρίσιμα σημεία.

ΑΕΚ-Skoda Ξάνθη 1-0, 83' Μπλάνκo

Η ΑΕΚ με γκολ του Μπλάνκο στο 83' πήρε την νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Ξάνθης με 1-0 και συνάμα το πρώτο εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου hellas online. Η Ένωση μπορεί να μην εντυπωσίασε, μπορεί να άγχωσε τον κόσμο της με τις ημιτελείς επιθετικές της προσπάθειες αλλά τελικά κατάφερε με λυτρωτή τον Αργεντινό “Killer” να πάρει την πρόκριση για τους τέσσερις της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης στην Ελλάδα και το μοναδικό ζωντανό στόχο της ομάδας.

Η προπόνηση της Παρασκευής

Στις 16.00 προπονήθηκαν την Παρασκευή οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ. Ο Χουανφράν o Γκουστάβο Μαντούκα και ο Παντελής Καφές ακολούθησαν το κανονικό πρόγραμμα προπόνησης. Ο Ράφικ Τζεμπούρ έκανε ατομικό πρόγραμμα με ελαφρύ τροχάδην και ασκήσεις στο γυμναστήριο. Ο Αντώνης Ρίκκα και ο Παναγιώτης Λαγός έκαναν τρέξιμο και ασκήσεις στο γυμναστήριο.

Ανακοίνωση

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των φιλάθλων που θα παρακολουθήσουν το παιχνίδι ΑΕΚ - SKODA ΞΑΝΘΗ (Σάββατο, 28/2/09 19.00), η ΠΑΕ ΑΕΚ ενημερώνει:

· Οι φίλαθλοι που έχουν προαγοράσει εισιτήρια μέσω του internet και του τηλεφωνικού κέντρου, θα μπορούν να τα παραλάβουν από ειδικές θέσεις εργασίας με την σήμανση «Παραλαβή κρατημένων εισιτηρίων» στα εκδοτήρια του μπάσκετ, της Ειρήνης και της θύρας 12.

· Υπενθυμίζουμε ότι τόσο κατά την αγορά όσο και κατά την προσέλευση στο γήπεδο απαιτείται η επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας, του διαβατηρίου ή της άδειας οδήγησης.

· Απαγορεύεται η πώληση εισιτηρίου σε ανηλίκους. Γι αυτό το λόγο παιδικά εισιτήρια θα μπορούν να προμηθευτούν μόνο ενήλικοι που αγοράζουν κανονικό εισιτήριο ή είναι κάτοχοι εισιτηρίου διαρκείας

Παρακαλούνται οι φίλαθλοι που έχουν πρόθεση να αγοράσουν εισιτήρια το Σάββατο το απόγευμα όπως προσέλθουν στο γήπεδο έγκαιρα (τουλάχιστον μια ώρα προ της έναρξης του αγώνα) ενώ κατά την προσέλευση τους στα εκδοτήρια να έχουν αποφασίσει πόσα εισιτήρια και σε ποια θύρα επιθυμούν να αγοράσουν. Το ακριβές αντίτιμο μπορεί επίσης να επισπεύσει την εξυπηρέτηση όλων των φιλάθλων.