ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Βέλγιο - Ελλάδα 24-26: Μεγάλο διπλό για την Εθνική, μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης στο EURO 2024

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών επικράτησε 26-24 εκτός έδρας κόντρα στο Βέλγιο και πήρε σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για πρόκριση στο EURO 2024.

Μια σημαντική νίκη απ' όλες τις απόψεις πήρε η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών. Οι παίκτες του Ζαραβίνα επικράτησαν εκτός έδρας 26-24 κόντρα στο Βέλγιο και το άφησαν στην τελευταία θέση του ομίλου.

Μετά και από τη νίκη της Ολλανδίας κόντρα στην Κροατία πλέον έχουμε τριπλή ισοβαθμία και από τον όμιλο στην τελική φάση του EURO 2024 προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι όλων των ομίλων.

Για την Ελλάδα από τέσσερα γκολ είχαν οι Παπαβασίλης, Λιάπης και Σάββας, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Μπουκοβίνας με 19 επεμβάσεις (44.19% αποκρούσεις) αλλά και δύο γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο.

Ο αγώνας: Η Εθνική μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να χτίσει διαφορά τεσσάρων τερμάτων για να προηγηθεί με 1-5 και 2-6. Οι Βέλγοι αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (7-7) σχεδόν με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα.

Για το επόμενο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ - γκολ μέχρι που η Εθνική με γκολ από τον Τόσκα και τον Πασσιά κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 13-10. Να αναφέρουμε ότι το Βέλγιο σκόραρε με τον Βάνκοσεν, αλλά δεν μέτρησε αφού ήταν ξεκάθαρα εκπρόθεσμο.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν όμως ανάλογο. Το Βέλγιο με επί μέρους 7-2 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να προηγηθεί με 17-15.

Κάπου εκεί ήρθε η αφύπνιση της Εθνικής η οποία με επί μέρους 4-0 κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά με 17-19. Το γαλανόλευκο προβάδισμα κράτησε μέχρι και το 52ο λεπτό της αναμέτρησης όταν με τέρματα από τους Κότερς, Μπράουν και Κεντζιόρα το Βέλγιο προηγήθηκε με 23-22 και 24-23 δύο λεπτά αργότερα.

Η συνέχεια όμως ανήκε στην Εθνική. Ο Κανδύλας έκανε το 24-25, ο Παπαβασίλης έδωσε προβάδισμα στην Εθνική στο 57.19 με τους Μπράουν και Κότερς να χάνουν διπλή ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα.

Τελικά, τη νίκη της Εθνικής σφράγισε ο Χάρης Μάλλιος με γκολ που σημείωσε 14 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης διαμορφώνοντας το τελικό 24-26.

Βέλγιο - Ελλάδα 24-26

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 4-6, 7-7, 8-9, 10-13 (ημχ), 13-14, 17-16, 18-19, 20-22, 24-24, 24-26

ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 2, Κέτερς 4, Μπράουν 2, Κόλμαν, Μπογιόν, Βανκόσεν, Κετζιόρα 4, Ουμς 1, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 7, Σπούρεν, Καντέλ 3, Ντελπίρ

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπάγιος, Μπόσκος 3, Λιάπης 4, Μυλωνάς, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 2, Τόσκας 1, Μπουκοβίνας 2, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 4.

Διαιτητές: Κασαντόρ- Νικολάου (Πορτογαλία), Παρατηρητής: Ρέιμπελ (Γαλλία), Κόκκινη: 47:50 Κόλμαν (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/5-2/2