ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πορτογαλία - Ελλάδα 31-24: Ιστορικό ντεμπούτο σε Ευρωπαϊκό χάντμπολ με ήττα στην πρεμιέρα

Ο Αχιλλέας Τόσκας της Ελλάδας σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Πορτογαλία για τη φάση των ομίλων του Euro 2024 στο χάντμπολ ανδρών, Μόναχο | Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2024 © 2024/MATTHIAS SCHRADER/AP IMAGES

Η Ελλάδα έκανε ντεμπούτο σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος χάντμπολ ανδρών με ήττα από την Πορτογαλία στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου.

Η Ελλάδα έδωσε τον "παρθενικό" αγώνα της σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος χάντμπολ ανδρών. Στο Μόναχο, η "γαλανόλευκη" ηττήθηκε με 24-31 από την Πορτογαλία στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου της διοργάνωσης.

Οι Πορτογάλοι ήταν πιο εύστοχοι στις προσπάθειές τους, με την ελληνική ομάδα να έχει 24 γκολ σε 45 τελικές (και με αρκετά χαμένα πέναλτι) και τρία παραπάνω λάθη, τα οποία κόστισαν στην εξέλιξη του αγώνα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ανταγωνιστική εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Η Εθνική μας με κορυφαίους τους Μπουκοβίνα, Σάββα, Μάλλιο και Κεδέρη -που αναδείχθηκε MVP του αγώνα με 5 γκολ και 100% ευστοχία- έδειξε πως δικαίως βρίσκεται σε αυτό το υψηλό επίπεδο και ότι το άγχος, η απειρία και ένα κακό διάστημα, δεν την άφησαν να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με το πρώτο ιστορικό γκολ του Λιάπη, ισοφάρισε 6-6 (11’) με δύο γκολ του Κεδέρη, ενώ με τον αριστερό εξτρέμ μείωσε σε 10-9 (19’). Ακολούθησε ένα σερί 4-0 των Πορτογάλων για το 14-10 (23’) και το 15-10 (24’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 18-14.

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ήταν εντυπωσιακό για την Εθνική μας, η οποία κατάφερε με επιμέρους σκορ 5-1 και τα γκολ των Κεδέρη (2), Σάββα, Τόσκα και Παδιονυσίου να ισοφαρίσει 19-19 στο 41’, ενώ στο 43’ ο Τόσκας μείωσε σε 21-20

Η Εθνική "πλήρωσε" ένα πολύ κακό δεκάλεπτο μεταξύ 43-53, στο οποίο οι έμπειροι Πορτογάλοι μετέτρεψαν το 21-20 σε 28-20 με σερί 7-0 και "κλείδωσαν" τη νίκη.

Τα παιδιά της Εθνικής δεν τα παράτησαν και πάλεψαν έως το τέλος να ψαλιδίσουν τη διαφορά, μειώνοντας σε 31-24 και βγάζοντας ακόμα και την τελευταία άμυνα.

• Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 10-7, 11-9, 15-11, 18-14 (ημχ), 18-16, 19-18, 23-20, 25-20, 29-21, 31-24
  • ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Περέιρα): Πορτέλα 2, Ντουάρτε 3, Μαρτίνς 3, Ρ. Σίλβα, Ρέμα, Φερνάντες 3, Καβαλκάντι 4, Αρέια, Κόστα 6, Φ. Σίλβα 4, Σαλβαδόρ 1, Καπντεβίλ, Ολιβέιρα, Ναζάρε 2, Κόστα, Φράντε 3
  • ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου, Μπόσκος, Λιάπης 3, Μάλλιος 5, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Τζηράς, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 5, Κεδέρης 5
  • Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/3-1/3