HANDBALL PREMIER

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 22-26: Μεγάλο διπλό των ερυθρόλευκων

Ο Ολυμπιακός διαθέτοντας περισσότερες λύσεις επικράτησε 26-22 κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ και πήρε δίκαια τη νίκη 26-22 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Handball Premier.

Κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η άμυνα και ο πλουραλισμός του Ολυμπιακού και από την άλλη ο τραυματισμός του Λούκα Στογιάνοβιτς. Μετά το Σεϊρεκίδη, ο Δικέφαλος έχασε και τον Στογιάνοβιτς ο οποίος κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αχίλλειο.

Στα του αγώνα ο Ολυμπιακό ήταν μπροστά σχεδόν σ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και μετά τον τραυματισμό του Στογιάνοβιτς στα μισά του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να χτίσει διαφορά πέντε τερμάτων.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και εκμεταλλευόμενος ένα νεκρό διάστημα του Ολυμπιακού κατάφερε να μειώσει στο γκολ. Σε εκείνο το σημείο μίλησε το μεγαλύτερο βάθος των φιλοξενούμενων.

Ο Κοτανίδης μπήκε στο ματς και κατέβασε ρολά κάνοντας ορισμένες σπουδαίες επεμβάσεις, ενώ στην επίθεση ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από όλους τους παίκτες του φτάνοντας τελικά στη νίκη με 26-22.

ΠΑΟΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 22-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 6-8, 7-9, 10-13, 11-16 (ημχ.), 12-17, 14-19, 18-20, 19-22, 19-24, 22-26

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Γιορανίδης, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου, Νικολαϊδης 2, Μέντουριτς, Μπάρμπας, Βαφείδης, Αποστόλου, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 4, Τριανταφυλλίδης 2, Στογιάνοβιτς 4, Τζωρτζίνης 6, Μισαηλίδης 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος 4, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 3, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 4, Μοντόρο 2, Σαβούλιτσα 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2, Μπάουερ.
Διαιτητές: Τσιάνας- Πατιός, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/4-0/1