ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΠΑΟΚ - ΟΦΝΙ 23-29: Η ομάδα της Νέας Ιωνίας κατέκτησε το Κύπελλο

Με τις Κμίροβα και Κριντς πρώτες σκόρερ και την Μάγδα Κεπεσίδου να κατεβάζει ρολά ο ΟΦ Νέας Ιωνίας επικράτησε 29-23 του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου.

Μετά από πέντε χρόνια ο ΟΦΝΙ κατέκτησε το Κύπελλο στο χάντμπολ γυναικών. Ο σύλλογος της Νέας Ιωνίας επικράτησε του ΠΑΟΚ 29-23 και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου.

Ο τελικός ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο η Νέα Ιωνία κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε στη νίκη έχοντας για πρώτες σκόρερ τις Κμίροβα και Κριντς και την Μάγδα Κεπεσίδου να κατεβάζει ρολά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Ζιβούλοβιτς να έχει το προβάδισμα, αλλά τον ΠΑΟΚ να μην την αφήνει να ξεφύγει. Κάπως έτσι κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 13-11 υπέρ του ΟΦΝΙ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισάωρου η ομάδα της Νέας Ιωνίας κατάφερε να χτίσει διαφορά έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση φτάνοντας μέχρι και το +6 (16-22).

Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ προχώρησε σε δύο κινήσεις. Η Καπρινιώτη με τις επεμβάσεις της βοήθησε ώστε ο ΠΑΟΚ να σταματήσει την επίθεση της Νέας Ιωνίας, ενώ η Σαμολαδά έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα.

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ μείωσε μέχρι τα τρία τέρματα (20-23), δίχως να μπορέσει να κάνει κάτι περισσότερο. Ο ΟΦΝΙ κατάφερε εκ νέου να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει στη νίκη με 29-23.

ΠΑΟΚ ΜΑTECO - ΟΦΝΙ 23-29

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2, 3-4, 7-7, 9-10, 11-13 (ημ), 12-16, 13-18, 16-22, 19-23, 21-27, 23-29

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς, Ζυγούρα 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 4, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 3, Γκόμες 2, Νταβέφσκα, Ζένελι, Μποριζόφσκα 2, Ριμπέιρο, Μπουράτο.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 7, Κριντς 7, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 3, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 3, Μπόγιανιτς, Στουγιανίδου 5.