HANDBALL PREMIER

Handball Premier: Τεράστιο διπλό του Ιωνικού επί του Ολυμπιακού, νίκες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Ο Ιωνικός έκανε μία από τις εκπλήξεις της χρονιάς αφού επικράτησε εκτός έδρας με 26-29 του Ολυμπιακού για την 11η αγωνιστική της Handball Premier. Παρέμειναν αήττητοι ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Τεράστια νίκη πήρε ο Ιωνικός Affidea ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Ολυμπιακού με 26-29. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας ήταν εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μάλιστα, ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Αρβανίτη μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 στο πρώτο πεντάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η διαφορά αντί να μειώνεται αυξανόταν και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους (11-15). Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (21-21) περίπου δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Ωστόσο, ο Ιωνικός έτρεξε επί μέρους 8-5 στο τέλος του αγώνα για να πανηγυρίσει τη σπουδαία νίκη με 26-29. Ο Λιόλιος είχε οκτώ τέρματα για τον Ιωνικό, ενώ έξι είχε ο Δομπρής για τον Ολυμπιακό.

Νίκησε τον Δούκα, αλλά έχασε τον Μπουκοβίνα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αν και δεν είχε την απαιτούμενη διάρκεια στην απόδοση της, επικράτησε (29-41) του Δούκα για την 11η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Handball Premier, τέσσερις μέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή στο «Γ. Κασιμάτης» (Τετάρτη 15/11, 19:15).

Η ΑΕΚ έδειξε μπλοκαρισμένη στο πρώτο 20λεπτο, αλλά με κινητήριους μοχλούς τους Πλάθα και Μόγια πήρε την άνετη νίκη. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα αποχώρησε τραυματίας ο Πέτρος Μπουκοβίνας και πλέον αναμένουμε να δούμε το μέγεθος του τραυματισμού του.

Καθάρισε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ

Για την 11η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο Σπίτι του Χάντμπολ, τον Ζαφειράκη Νάουσας, τον οποίο και νίκησε 24-21.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Δικέφαλος εμφανίστηκε μουδιασμένος και δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα, με το σκορ στα μέσα του α’ ημιχρόνου να είναι 7-7. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου με τον Δικέφαλο βρίσκεται πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα με 13-14.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος δεν βρήκε τα πατήματά του από την αρχή και χρειάστηκε να μιλήσει η εμπειρία του Βίκτορ Γκιγκόφ, ο οποίος απέκρουσε ένα πέναλτι και έβαλε στοπ σε δύο τετ-α-τετ των φιλοξενούμενων για να πυροδοτήσει την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, που έκανε το 16-14. Στην συνέχεια οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Ζαφειράκη και να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να φτάσουν στη νίκη με 24-21.

Τα στατιστικά των αγώνων

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 29-41

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 9-6, 10-7, 13-12, 14-17, 18-20 (ημχ), 21-23, 24-25, 24-30, 24-32, 26-37, 29-41

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 6, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 7, Κοβάνης 1, Μπατής 1, Νικολίνταης, Γερουλάνος 3, Βούλγαρης, Ασλής, Πάνου, Ντούνης 1, Γιάντσα 6, Τζανιδάκης, Μπάρκας, Στεφανίτσης 3.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Τζηράς 5, Μπριάτκα 4 , Άντζελιτς, Νικολαϊδης 4, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 6, Φλορίδο 7, Κοτσιώνης, Ουγκάλντε 1, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας, 1 Καλόμοιρος 4, Μπεριά 2

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 3/4-1/1

ΠΑΟΚ- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 24-21

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 4, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς, Αποστόλου, Μπάρμπας, Δεληζάνος 2, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης 2, Καβουσανάκης 2, Τριανταφυλλίδης 2, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 1, Μισαηλίδης 2, Βελισσαρίου.

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Τσουκαλάς, Κανιζάιτ, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 9, Γαλίτης, Δασκαλόπουλος, Πινακούδης, Τσάτσας, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Δάιος, Μπόλας, Ραντίσεβιτς 5, Διδασκάλου 2, Ρότζιος 5, Τσαγκεράς.

Διαιτητές: Θεοδοσίου – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 1/2 – 4/5

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 22-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 3-7, 5-10, 8-11, 9-12 (ημχ), 12-15, 14-16, 15-19, 17-22 21-25, 22-28

Φαίακας (Μιχαλάκης): ΕλΧαραγκαουι, Τσίλης 12, Τζούλοβιτς 2, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης, Κοσκινάς, Κυπριώτης, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς 1, Ζέρβας, Γεωργαλής, Μάνιτς 4, Προβατάς, Νάστος.

Αερωπός (Ταρινίδης): Αθανασίου, Τσέλιος 5, Μήγγας 1, Γάτσης, Κράλλης 4, Μπούτκαρης 1, Βέρεμτσουκ, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεφ 3, Μποκάρεφ 3, Κυριακού 7, Γιαννούσης, Γερμασέβιγτς 4, Κρίβιτς.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 1-1. Πέναλτι: 2/3 – 1/2

ΔΙΟΜΗΔΗΣ – ΣΑΛΑΜΙΝΑ 32-25

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-6, 7-9, 11-10, 12-14, 17-15 (ημχ.), 18-16, 21-17, 24-20, 27-22, 29-23, 32-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 2, Ζβάνια, Τζίμπουλας 5, Τσέγιοβιτς, Χιόνης 3, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Χατζηκωνσταντίνου, Ορφανός 1,. Κωστούλας, Σιατιρλής, Μάνθος 4, Τσέρνικο 1, Πατασούρι 1, Τζ. Μούγιτς 4, Ολιβέιρα 6

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Χρ. Χριστοδούλου): Μπακαούκας 1, Κουτσόπουλος 5, Πετράκος 4, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Καρδάσης, Τρούλος 6, Κιτόπουλος, Τσομπανίδης 1, Βασιλόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Χαραλάμπους 5, Δίπλαρος 1, Γεωργακόπουλος

Διαιτητές: Μερτινιάν – Καρυδάκης Δίλεπτα: 3-5 Πέναλτι: 2/3-0/3 Κόκκινη – Μπλε : 49:25 Σεβέλεφ (κρατήθηκε δελτίο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 26-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Κουτουλογένης, Καραμπουρνιώτης 2, Μπούντιτς, Τερλέτσκι 1, Ρούσος, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 4, Μπάγιος 5, Β. Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 6, Αραπακόπουλος 3, Μοντόρο, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Σ. Αϊβσλιώτης 4, Αργυράκης, Α. Παπαδόπουλος Ζαχάρης, Συγγάρης, Βασιλείου 3, Χαντέλης 2, Μπούτος 6, Μάινας, Καραμασιώτης, Χελιλώτης 1, Λιόλιος 8, Π. Αϊβαλιώτης, Χάλαρης 5, Λόλας

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης –Ζήσης Δίλεπτα: 5-7 Πέναλτι: 4/5-3/3 Κόκκινη: 49:31 Β. Παπαδόπουλός (επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο).

ΠΥΛΑΙΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 23-22

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-4, 6-7, 10-9, 13-11, 15-13 (Ημχ) 17-15, 19-15, 19-17, 21-19, 23-20, 23-22

ΠΥΛΑΙΑ: Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 4, Αντωνιάδης, Μέτζης 1, Ελευθεριάδης 5, Τσαμεσίδης 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 6, Τριανταφυλλίδης, Σαμαράς, Μπάτζιος 3, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 1, Αλατσατιάνος, Γιαννακόπουλος, Λασκαρούδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Kριούτσκοφ, Μούγιτς 7, Άγκοβιτς 1, Σόφρανατς 2, Κωστακίδης 7, Κακαφίκας, Αρβανιτίδης, Κουκουτσίδης, Ρίζος, Φιλόσογλου Β. 3, Παπαδόπουλος 1, Παπαγιάννης, Κυριακίδης, Φιλόσογλου Κ., Εμμανουήλ, Τσαμήτρος

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας Δίλεπτα: 3-3 Πέναλτι: 3/4-1/2