HANDBALL PREMIER

Handball Premier: Εύκολα ΠΑΟΚ και Αερωπός, μεγάλο διπλό για την Πυλαία στο Β όμιλο

ΠΑΟΚ και Αερωπός συνέχισαν τη νικηφόρα πορεία τους στο Β όμιλο της Handball Premier, ενώ η ΑΕΣΧ Πυλαίας πήρε σημαντικό διπλό απέναντι στον Φίλιππο.

Σκούρα για ένα ημίχρονο τα βρήκε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Ζαφειράκη, αλλά κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη Νάουσα με 33-24 συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του στο Β' όμιλο της Handball Premier.

Το ματς ήταν κλειστό σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να ξεφύγει στα τελευταία πέντε λεπτά και να αποκτά προβάδισμα τριών τερμάτων (13-16).

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Για τον ΠΑΟΚ οι Τριανταφυλλίδης και Παπάζογλου σκόραραν από έξι και πέντε γκολ αντίστοιχα για τους νικητές, ενώ από τον Ζαφειράκη δέκα τέρματα πέτυχε ο Θεοδωρόπουλος.

Εύκολα ο Αερωπός

Ο Αερωπός είχε εύκολο απόγευμα στην Έδεσσα αφού επικράτησε με 30-21 του Φαίακα Κέρκυρας ελέγχοντας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα την κατάσταση.

Οι παίκτες του Αλέξη Ταρινίδη ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και όσο περνούσε η ώρα έχτισαν διαφορά ασφαλείας που του έφτασε ως την τελική νίκη. Για τους νικητές ο Κράλλης είχε επτά τέρματα, ενώ πρώτος σκόρερ του Φαίακα ήταν ο Ντζούλοβιτς με πέντε.

Διπλό με γκολ στο φινάλε για την Πυλαία

Τέλος, μεγάλη νίκη πήρε η ΑΕΣΧ Πυλαίας, η οποία επιβλήθηκε 20-19 του Φιλίππου στη Βέροια. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τα όλα της και κρίθηκε δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν διαφορά τριών τερμάτων επτά λεπτά πριν το τέλος, όμως οι παίκτες του Παυλίδη ισοφάρισαν στο 59'. Τελικά, η νίκη κατέληξε στην Πυλαία με τον Μπάτζιο να σκοράρει δύο δεύτερα πριν την εκπνοή.

Ο Μπάτζιος ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με τέσσερα γκολ, ενώ για τον Φίλιππο ο Κωστακίδης είχε επτά γκολ.

Τα στατιστικά

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ- ΠΑΟΚ 24-33

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 8-7, 10-9, 12-13, 13-16 (ημχ), 14-19, 16-22, 19-26, 21-30, 23-33, 24-33

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Καραμπέλκος, Τσαγκεράς, Ρότζιος , Θεοδωρόπουλος 10, Μπουμπουλέντρας, Τζουβάρας 1, Τσάτσας 2, Διδασκάλου 1, ΛεΠεγιέ, Πίτος 5, Πινακούδης, Μπόλας 1, Κρέξης, Γαλίτης, Δασκαλόπουλος, Κανιζάι 4.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ 1, Δεληζάνος 1, Τσαμουρίδης 3, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 2, Μισαηλίδης 4, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης 6, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης 3, Βελισσαρίου, Καραγκιοζόπουλος 2.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 5/5 – 0/0

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 30-21

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 8-6, 11-8, 15-10, 17-12 (ημχ), 18-12, 20-13, 23-17, 24-19, 27-20, 30-21.

Αερωπός (Ταρινίδης): Αθανασίου, Τσέλιος 5, Μήγγας 3, Κράλλης 7, Μπουτκάρης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεφ 4, Μπολτσάρεφ 6, Κυριακού 1, Ταραμονλής 1, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς 3, Κρίβιτς.

Φαίακας (Μιχαλάκης): Ελ Χαραγκάουι 1, Τσίλης 5, Ντζούλοβιτς 6, Σουλάνης, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης 2, Κοσκινάς, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Ζέρβας, Γεωργάλης, Μάνιτς 3, Κορακιανίτης, Προβατάς, Νάστος 1.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος: Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 1/1 – 1/1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 19-20

Φίλιππος (Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 7, Μούγιτς 3, Άγκοβιτς, Καραγιοβάνης, Ατσίμοβιτς 3, Μρβόβιτς, Φιλόσογλου, Κουκουτσίδης 1, Ρίζος, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 3, Παπαγιάννης 1, Κυριακίδης, Εμμανουήλ 1, Λυκοστράτης.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης 2, Μέτσης 2, Ελευθεριάδης 2, Τσαμεσίδης 1, Γιαννακίδης, Κουκμίσης, Τριανταφυλλίδης 2, Πεχλιβάνης, Μπάτζιος 4, Αλεξανδρίδης 3, Παπαγεωργίου 1, Αλατσατιανός 1, Γιαννακόπουλος, Λασκαρούδης.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 2/3 – 0/1