SERIE A

Τζένοα - Νάπολι 2-2: Οι πρωταθλητές επέστρεψαν από δύο γκολ πίσω κι έσωσαν τον βαθμό

Ο Τζιάκομο Ρασπαντόρι της Νάπολι πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στον Άγιαξ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στη "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα", Άμστερνταμ | Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022 © 2022/PETER DEJONG/AP IMAGES

Η Νάπολι βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ από την Τζένοα εκτός έδρας, όμως κατάφερε να αποσπάσει βαθμό από την ισοπαλία 2-2 χάρη στα γκολ των Τζιάκομο Ρασπαντόρι και Ματέο Πολιτάνο στο τέλος.

Η Τζένοα βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη επί της πρωταθλήτριας Νάπολι, όμως οι "παρτενοπέι" βρήκαν τον τρόπο να αποσπάσουν ισοπαλία 2-2 για την 4η αγωνιστική της Serie A και να σώσουν έναν βαθμό.

Οι δύο αντίπαλοι δυσκολεύτηκαν στο 1ο μέρος, το οποίο είχε πολύ τρέξιμο, αλλά ελάχιστες ευκαιρίες. Στο 40ό λεπτό, ο Ματία Μπάνι άνοιξε το σκορ και πριν συνέλθει από το σοκ η Νάπολι, ο Ματέο Ρετεγκί στο 56' έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά ήταν υποτονική μέχρι τότε, όμως ο Γάλλος τεχνικός έκανε δύο κινήσεις ματ οι οποίες του βγήκαν αργότερα. Στο 76' μείωσε μία αλλαγή του, ο Τζιάκομο Ρασπαντόρι, και οκτώ λεπτά αργότερα ο Ματέο Πολιτάνο, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στην ανάπαυλα, με φανταστικό βολέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Γιουβέντους - Λάτσιο 3-1 (10', 67' Βλάχοβιτς, 26' Κιέζα - 64' Αλμπέρτο)
  • Ίντερ - Μίλαν 5-1 (5', 69' Μικίταριαν, 38' Τουράμ, 79' πέν. Τσαλχάνογλου, 90+3' Φρατέζι / 57' Λεάο)
  • Τζένοα - Νάπολι 2-2 (40' Μπάνι, 56' Ρετεγκί / 76' Ρασπαντόρι, 84' Πολιτάνο)
  • 17/09 13:30 Κάλιαρι - Ουντινέζε
  • 17/09 16:00 Μόντσα - Λέτσε
  • 17/09 16:00 Φροζινόνε - Σασουόλο
  • 17/09 19:00 Φιορεντίνα - Αταλάντα
  • 17/09 21:45 Ρόμα - Έμπολι
  • 18/09 19:30 Σαλερνιτάνα - Τορίνο
  • 18/09 21:45 Βερόνα - Μπολόνια