SERIE A

Γιουβέντους - Λάτσιο 3-1: Ο Βλάχοβιτς καθάρισε για τους μπιανκονέρι με δύο υπέροχα γκολ

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς
Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς @ 2023 JOHN ROUX / AP IMAGES

Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι με τη Λάτσιο στο Allianz Stadium, επικρατώντας με 3-1 και ανέβηε προσωρινά στην κορυφή. Ο Βλάχοβιτς σκόραρε δις για τους Τορινέζους και ένα σημείωσε ο Κιέζα, ενώ ο Λουίς Αλμπέρτο μείωσε προσωρινά σε 2-1 στο 64'.

Η Γιουβέντους πήρε το πρώτο χρονικά ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Serie A, καθώς επικράτησε 3-1 της Λάτσιο στο Allianz Stadium. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μαξ Αλέγκρι είναι ο Ντούσαν Βλάχοβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο υπέροχα γκολ.

Ο Σέρβος φορ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Ο Λοκατέλι έκανε το γέμισμα μέσα στην περιοχή στο ύψος του πέναλτι και ο Σέρβος φορ με ωραίο πλασέ με τη μια μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Τορινέζοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 2-0 στο 26ο λεπτό. Σε μια επίθεση που ξεκίνησε από τα δεξιά ο Κιέζα είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην περιοχή και με ένα δυναμίτη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι λατσιάλι είχαν την πιο αξιοσημείωτη στιγμή τους στο πρώτο μέρος ένα λεπτό νωρίτερα με το σουτ του Καμάντα, όμως ο Σέσνι τον σταμάτησε.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους απείλησε πρώτη με την κεφαλιά του Ραμπιό, όμως ο Προβεντέλ αποσόβησε το γκολ. Η Λάτσιο μπήκε στη διεκδίκηση του ματς ξανά στο 64ο λεπτό. Ο Καμάντα έκλεψε την μπάλα στο μισό της Γιουβέντους και ο Βραζιλιάνος με υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι μπιανκονέρι ανέκτησαν το προβάδισμα δύο τερμάτων με νέο υπέροχο γκολ του Βλάχοβιτς. Ο ΜακΚένι με βαθιά 40άρα μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Βλάχοβιτς και αυτός αφού έκανε το κοντρόλ με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-1.

Γιουβέντους: Σέσνι, Ντανίλο, Μπρέμερ, Γκάτι, ΜακΚένι (72' Γουεά), Μιρέτι (59' Φατζιόλι), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (59' Καμπιάσο), Βλάχοβιτς (84' Κεάν), Κιέζα (83' Μίλικ)

Λάτσιο: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Καζάλε, Ρομανιόλι, Χισάι (46' Πελεγκρίνι), Καμάντα (78' Γκεντουζί), Κατάλντι (46' Ροβέλα), Αλμπέρτο, Άντερσον (73' Πέδρο), Ιμόμπιλε (69' Καστελάνος), Τζακάνι