SERIE A

Τορίνο - Αταλάντα 1-2: Ζωντανή στην κούρσα του Champions League με γκολ στο 88'

Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Ρόμα στο "Ολίμπικο" για την Serie A | 18 Σεπτεμβρίου 2022 @2022 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Ο Ντουβάν Σαπάτα σημείωσε το νικητήριο γκολ για την Αταλάντα στο 88ο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα με την Τορίνο, μένοντας στο κόλπο της τετράδας.

Η Αταλάντα ετοιμαζόταν να απωλέσει βαθμούς που θα την άφηναν πίσω στην κούρσα της τετράδας, όμως ο Ντουβάν Σαπάτα θυμήθηκε τις... περσινές ημέρες του και με γκολ στο 88' έδωσε τη νίκη 2-1 μέσα στην έδρα της Τορίνο για την 32η αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας ήταν αρκετά κακός, με ελάχιστες ευκαιρίες, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το σόλο του Ντάβιντε Τζαπακόστα στο 34' έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, το οποίο κρατούσαν άνετα μέχρι την ισοφάριση του Αντόνιο Σανάμπρια στο 75'.

Τη λύση για την ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνο έδωσε ο Κολομβιανός επιθετικός που πέρασε αλλαγή στο 2ο μέρος και με το δεύτερο γκολ του στη σεζόν έδωσε το "τρίποντο" στην Αταλάντα.