ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στο -1 από Χέρτα, Μπάγερν-Βόλφσμπουργκ

Βορονίν Τάσκι

Η Χέρτα ηττήθηκε με 0-2 από την Στουτγκάρδη στο "Μερσέντες Μπενζ Αρίνα" και έτσι την πλησίασαν στον έναν βαθμό Μπάγερν και Βόλφσμποργκ που συνέχισαν με νίκες (videos)

Στο "Αλιάνζ Αρίνα" οι Βαυαροί κέρδισαν με 1-0 την Καρλσρούη χάρη σε τέρμα του Αργεντινού, Χοσέ Ερνέστο Σόσα από ασίστ του Φρανκ Ριμπερί.
Η Βόλφσμποργκ από την άλλη επικράτησε με 3-0 της Αρμίνια μέσα στο Μπίλεφελντ, με τους Γκέντνερ, Γκραφίτε και Ντεγιαγκάι να πετυχαίνουν τα τέρματα.

Στην Στουτγκάρδη οι γηπεδούχοι "καθάρισαν" το ματς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς άνοιξαν το σκορ στο 47' με τον Κακάου και διπλασίασαν τις επιτυχίες τους στο 51' με τον Κεντίρα.

Πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή έμεινε η Χόφενχαϊμ, καθώψς παραχώρησε ισοπαλία στην έδρα της με 2-2 στο Ανόβερο, ενώ η Κολωνία κέρδισε την Ένεργκι στο Κότμπους με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Νοβάκοβιτς.

Η Βέρντερ Βρέμης επέστρεψε στις ήττες, καθώς έχασε με 0-1 στο Ντόρτμουντ από την Μπορούσια, στην οποία την νίκη χάρισε ο Αλεξάντρ Φράι με πέναλτι στο 64'.

Ο Αλέξανδρος Τζιόλης ήταν βασικός για την Βέρντερ και αντικαταστάθηκε στο 77' από τον Χαντ, ενώ ο Άγγελος Χαριστέας μπήκε στο ίδιο λεπτό στην θέση του Χέλμες για την Λέβερκούζεν, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Φρανκφούρτη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Γκλάντμπαχ - Μπόχουμ 0-1 (29' Γκρότε)

Σάββατο
Ντόρτμουντ - Βέρντερ 1-0 (64' πέν. Φράι)
Μπίλεφελντ - Βόλφσμπουργκ 0-3 (19' Γκέντνερ, 58' Γκραφίτε, 87' Ντεγιαγκάι)
Χόφενχαϊμ - Ανόβερο 2-2 (20' πέν. Τεμπέρ, 84' Γουέλιγκντον / 22' Μπάλιτς, 74' Έγγιμαν)
Λεβερκούζεν - Φρανκφούρτη 1-1 (40' Κάντλετς / 16' Μάιερ)
Στουτγκάρδη - Χέρτα 2-0 (47' Κακάου, 51' Κεντίρα)
Μπάγερν - Καρλσρούη 1-0 (34' Σόσα)
Κότμπους - Κολωνία 0-2 (51' και 56' πέν. Νοβάκοβιτς)