ΑΕΛ

Στα χνάρια των μεγάλων

νέοι

Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League για την ομάδα Νέων U-21 της ΑΕΛ

Οι "βυσσινί" άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό μετά από ωραία μπαλιά του Ελευθεριάδη και εξαιρετικό τελείωμα της φάσης με πλασέ από τον Μπανούση.
Οι Κρητικοί απάντησαν στο 54’ φέρνοντας το ματς στα ίσα με σουτ του Πλιάγκα και οι Νέοι της ΑΕΛ έχασαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες με τους Μπάρδα (67’), Λύτρα (72’), Ααράμπ (75’ & 89’), πριν βρουν δίχτυα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μπανούσης έκλεψε τη μπάλα στο σημείο του κόρνερ μπήκε στην περιοχή κινούμενος παράλληλα με το τέρμα, στην κατάλληλη στιγμή έστρωσε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Ζάγκο, ο οποίος με ωραίο τρόπο απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το τελικό 2-1.

ΑΕΛ: Πρίφτης, Καραγιάννης, Μιούλερ, Καρατέεβ, Κιός, Ααράμπ, Ζάγκος, Μπαλής, Μπανούσης, Ελευθεριάδης (60 Σιατραβάνης), Μπάρδας (71 Λύτρας)

ΟΦΗ: Λαμπρόπουλος, Σφακιανάκης, Κατσάμας, Λαγουδάκης, Πυθαρούλης, Μαρινάκης, Μανουσάκης, Σεντλίνσκι, Καζάντζης (58 Λιαπάκης), Πλιάγκας, Ντέλια (53 Δεληθωμαϊδης)