ΙΣΠΑΝΙΑ

Ρεάλ - Έιμπαρ 2-1: Ο Μπενζεμά έφερε την ανατροπή

Real Madrid's Karim Benzema reacts after the goal he scored was disallowed during a Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Eibar at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Saturday April 6, 2019. (AP Photo/Paul White) AP

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε να χάνει από την Έιμπαρ, αλλά ο Μπενζεμά με δύο κεφαλιές γύρισε το ματς και έδωσε τη νίκη στους Μαδριλένους με 2-1. (VIDEO)

Το παιχνίδι με την Έιμπαρ ήταν μία ευκαιρία για τους Μαδριλένους να ανακάμψουν μετά την ήττα από την Βαλένθια. Ο Ζιντάν έκανε πέντε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα και προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του, αλλά τελικά σώθηκε από τον Μπενζεμά.

Η Έιμπαρ δεν φοβήθηκε το ματς, πίεσε ψηλά και έπεσε το ματς στα ίσα απέναντι στη Ρεάλ.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε πολλά προβλήματα, ο Ντμίτροβιτς ήταν θεατής του αγώνα και κατάφερε να κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Στο 39' ο Εσκαλάντε βρήκε ωραία τον Καρδόνα κι εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νάβας.

Οι θεατές στο Μπερναμπέου άρχισαν να αποδοκιμάζουν πιο έντονα και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος επιθετικός επιβεβαίωσε την εξαιρετική του κατάσταση και με δύο κεφαλιές (στο 59' και το 81') έδωσε στην ομάδα του τη νίκη.

Μάλιστα, ο Μπενζεμά πέτυχε ακόμα δύο τέρμα που ακυρώθηκαν, ενώ είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις για να πετύχει το πρώτο του χατ τρικ μετά από σχεδόν τέσσερα χρόνια στη La Liga.

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Οντριοθόλα, Νάτσο, Βαράν, Ρεγκιλόν, Βαλβέρδε, Μόντριτς (77' Κρόος), Ίσκο (90' Ντίαθ), Ασένσιο, Μπέιλ (77' Βάθκεθ), Μπενζεμά

Έιμπαρ: Ντμίτροβιτς, Ντε Μπλάσις, Ραμίς (54' Ορεγιάνα), Ντε Ολιβέιρα, Άνχελ, Άλβαρεθ, Εσκαλάντε, Ζορντάν, Καρδόνα (72' Πένια), Κουκουρέγια (84' Σάρλες), Ενρίτς