LA LIGA

Ρεάλ - Αλμερία 4-2: Ξέσπασε με το χατ τρικ του ασταμάτητου Μπενζεμά

Ο Καρίμ Μπενζεμά της Ρεάλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Αλμερία για τη La Liga 2022-2023 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 © 2023/PABLO GARCIA/AP IMAGES

Η Ρεάλ άφησε πίσω της τη συντριβή από τη Ζιρόνα και με έναν μαγικό Καρίμ Μπενζεμά που σημείωσε χατ τρικ έφτασε στη νίκη 4-2 κόντρα στην Αλμερία.

Η Ρεάλ συνήλθε από τη συντριβή κόντρα στη Ζιρόνα και με τον Καρίμ Μπενζεμά να σημειώνει χατ τρικ επιβλήθηκε με 4-2 της Αλμερία στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Ο Γάλλος επιθετικός ήταν ασταμάτητος, ανοίγοντας το σκορ στο 5', κάνοντας το 2-0 στο 17' και πετυχαίνοντας το τρίτο τέρμα του μόλις σε 42 λεπτά αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ροντρίγκο ήταν άξιος συμπαραστάτης με μία ασίστ ύστερα από αδιανόητη ντρίμπλα, με τον Βραζιλιάνο να χρίζεται κι αυτός σκόρερ με την έναρξη του 2ου μέρους χάρη σε πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει αρχικά με τον Λάζαρο στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου σε ολιγωρία της άμυνας της Ρεάλ και στο 61' ο Λούκας Ρομπερτόνε διαμόρφωσε το τελικό σκορ, χωρίς να τίθεται σε κίνδυνο ο θρίαμβος των γηπεδούχων.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Οσασούνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (6' αυτ. Ερέρα, 90' Κούμπο)
  • Έλτσε - Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (45+1' Μορέντε, 52' Μπογέ, 53' Φιδέλ, 72' Γκουμπάου)
  • Ρεάλ - Αλμερία 4-2 (5', 17', 42' πέν. Μπενζεμά, 47' Ροντρίγκο / 45+1' Λάζαρο, 61' Ρομπερτόνε)
  • 29/04 22:00 Μπαρτσελόνα - Μπέτις
  • 30/04 15:00 Κάντιθ - Βαλένθια
  • 30/04 17:15 Βιγιαρεάλ - Θέλτα
  • 30/04 19:30 Εσπανιόλ - Χετάφε
  • 30/04 22:00 Βαγιαδολίδ - Ατλέτικο
  • 01/05 20:00 Μαγιόρκα - Αθλέτικ
  • 01/05 22:00 Σεβίλλη - Ζιρόνα