PREMIER LEAGUE

Premier League: Η Γουέστ Χαμ του Μαυροπάνου έφυγε με το διπλό από το Μολινό, η ματσάρα μεταξύ Βίλα και Μπρέντφορντ δεν είχε νικητή

Ο Ντίνος Μαυροπάνος με τη φανέλα της Γουέστ Χαμ σε ματς της Premier League απέναντι στην Έβερτον | 2 Μαρτίου 2024 @2024 JON SUPER/AP IMAGES

Η Μπρέντφορντ πέτυχε τρία γκολ σε εννιά λεπτά και έφυγε με το διπλό από το Villa Park, κάνοντας ανατροπή στο προβάδισμα δύο τερμάτων της Άστον Βίλα, αλλά ο Γουότκινς διαμόρφωσε στο φινάλε το τελικό σκορ (3-3). Η Νιούκαστλ κόλλησε στο μηδέν κόντρα στη Φούλαμ στο Κρέιβεν Κότατζ (0-0), ενώ η Γουέστ Χαμ του Μαυροπάνου έφυγε με το διπλό από το Μολινό (2-1).

Η Άστον Βίλα είχε το παιχνίδι στα χέρια της κόντρα στην Μπρέντφορντ, όμως οι Λονδρέζοι πέτυχαν τρία γκολ σε εννιά λεπτά στο δεύτερο μέρος και έφυγαν με το διπλό από το Villa Park και έκαναν προσωρινά την ανατροπή (3-2). Η Άστον Βίλα πίεσε για να πάρει κάτι από το ματς και βρήκε το τρίτο γκολ με τον Γουότκινς, κάνοντας το 3-3 για την 32η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Γουότκινς και με αυτό πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι μπήκαν φουριόζοι και στο δεύτερο μέρος και βρήκαν το γκολ με τον Ρότζερς στο 46ο λεπτό.

Εκεί έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη, όμως η Μπρέντφορντ το γύρισε σε εννιά λεπτά. Αρχικά μείωσαν με τον Ζάνκα στο 59ο λεπτό και δύο λεπτά μετά ο Εμπουεμό έφερε το ματς στα ίσια. Ο Γουίσα στο 68ο λεπτό έφερε τούμπα το ματς, κάνοντας το 3-2. Η Άστον Βίλα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με το δεύτερο γκολ του Γουότκινς στο 80ο λεπτό. Με αυτό τον βαθμό παραμένει τέταρτη στους 60, αλλά η Τότεναμ έχει τρεις βαθμούς λιγότερους με δύο παιχνίδια λιγότερα.

Η Νιούκαστλ έφυγε με το διπλό από το Κρέιβεν Κότατζ

Η Νιούκαστλ κατάφερε να επικρατήσει της Φούλαμ στο Κρέιβεν Κότατζ, σε ένα παιχνίδι που είχε ένα γκολ, αλλά είχε μπόλικο ενδιαφέρον μέχρι και το φινάλε. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν κατά κύριο λόγο στο πρώτο μέρος και είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά ο Ντουμπράβκα ήταν εκεί, όταν χρειάστηκε.

Στο δεύτερο μέρος οι καρακάξες πέτυχαν γκολ με τον Σχαρ στο 75ο λεπτό, όμως ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ. Έξι λεπτά μετά όμως το γκολ που πέτυχε ο Μπρούνο Γκιμαράες μέτρησε κανονικά και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Έντι Χάουϊ που συνεχίζει δυναμικά για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Γουέστ Χαμ του Μαυροπάνου έφυγε με το διπλό από το Μολινό

Σημαντικό τρίποντο για τη Γουέστ Χαμ στην έδρα της Γουλβς, καθώς επικράτησε 2-1. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς για τα σφυριά.

Οι "λύκοι" άνοιξαν το σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πάμπλο Σαράμπια στο 33ο λεπτό, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι Λονδρέζοι πίεσαν για την ανατροπή και στο 63ο λεπτό βρήκαν δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Έμερσον. Δέκα λεπτά μετά όμως ο Πακετά νίκησε τον Ζοζέ Σα από την άσπρη βούλα και έφερε το ματς στα ίσια. Η ολική ανατροπή έγινε στο 85ο λεπτό με τον Γουόρντ - Πρόουζ.

Η Γουλβς σκόραρε στο 90+9' με τον Κίλμαν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, καθώς επηρεάστηκε το οπτικό πεδίο του Φαμπιάνσκι.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 2-4 (4' Ματετά, 86' Εντουάρ / 13' 70' Ντε Μπρόινε, 47' Λιούις, 66' Χάλαντ)
  • Γουλβς - Γουέστ Χαμ 1-2 (33' πεν. Σαράμπια - 73' πεν. Πακετά, 85' Γουόρντ - Πρόουζ)
  • Έβερτον - Μπέρνλι 1-0 (45+2' Κάλβερτ - Λιούιν)
  • Άστον Βίλα - Μπρέντφορντ 3-3 (39', 81' Γουότκινς, 46' Ρότζερς - 59' Ζάνκα, 61' Εμπουεμό, 68' Γουισά)
  • Φούλαμ - Νιούκαστλ 0-1 (81' Γκιμαράες)
  • Λούτον - Μπόρνμουθ 2-1 (73' Κλαρκ, 90' Μόρις - 52' Ταβερνιέ)
  • 6/4 19:30 Μπράιτον - Άρσεναλ
  • 7/4 17:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ
  • 7/4 19:30 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι
  • 7/4 20:00 Τότεναμ - Νότιγχαμ