APERTURA

Πίκρα στο 93' για Ράσινγκ

πάβλοβιτς

Η Ράσινγκ Κλουμπ ήταν κοντά στην πρώτη της νίκη στο φετινό Clausura, αλλά περιορίστηκε στον πρώτο της βαθμό, καθώς ισοφαρίστηκε στο 93' από την Αρχεντίνος Τζούνιορς

Η Ράσινγκ είχε ανοίξει το σκορ στο 51' με το πλασέ του Αντριάν Λουτσέρο και το ντεμπούτο του Ρικάρντο Καρούσο στον πάγκο των γηπεδούχων θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ιδανικό μέχρι τις καθυστερήσεις του ματς στο "Cilindro de Avellaneda".
Στο τρίτο τους λεπτό η Αρχεντίνος κέρδισε φάουλ αρκετά μακριά από την περιοχή και ο Νικολάς Παβλόβιτς χάρισε τον βαθμό στους φιλοξενούμενους με κεφαλιά έπειτα από την κακή έξοδο του γκολκίπερ, Καμπανιουόλο ( photo).

Ίδιο το σενάριο για Τίγκρε

Ανάλογη ήταν και η... αυτοκτονία της Τίγκρε, η οποία μαζί με την Ράσινγκ δεν είχε ούτε βαθμό και ισοφαρίστηκε από την Σαν Μαρτίν σε 2-2 στο 94' με το γκολ του Μαρσέλο Κουϊντέρος.

Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 22' με τον Μαρσέλο Περουτζίνι και ο Κάρλος Λούνα έκανε την ανατροπή μέσα στο "Ciudadela" σκοράροντας στο 30' ( διαστημικό γκολ) και το 56', αλλά αυτό δεν έφτανε για την Τίγκρε.

Στο "José Amalfitani" η Βέλεζ Σάρσφιλντ με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 4-0 της Γοδόι Κρουζ, ενώ στο "Coloso del Parque", Νιούελς Ολντ Μπόις και Κολόν Σάντα Φε έμειναν στο 1-1, έτσι απέτυχαν να διατηρηθούν στην κορυφή, όπου παραμένει από την Παρασκευή εκεί μόνη η Χιμνάσια Λα Πλάτα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Χιμνάσια Λα Πλάτα - Ιντεπεντιέντε 2-0 (26' Μαλντονάντο, 67' Σεμπ. Ρομέρο)
Μπάνφιλντ - Ροσάριο Σεντράλ 3-1 (43' Σαντιάγκο Σίλβα, 45+2 Μπερτόλο, 76' Τζέιμς Ροντρίγκες / 91' Γκιγέρμο Μπουρντίσο)

Σάββατο
Βέλεζ Σάρσφιλντ - Γοδόι Κρουζ 4-0 (55' Ερνάν Λόπες, 56' και 65' Μαξιμιλιάνο Μοράλες, 77' Χοακίν Λαριβέι)
Νιούελς Ολντ Μπόις - Κολόν Σάντα Φε 1-1 (8' Χουάν Κιρόγκα / 81' Ριβαρόλα)
Σαν Μαρτίν - Τίγκρε 2-2 (22' Περουζίνι, 94' Κουιντέρος / 30' και 56' Λούνα)
Ράσινγκ Κλουμπ - Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-1 (51' Λουτσέρο / 93' Παβλόβιτς)