ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής 2-0

ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου, νικώντας τον Ηρακλή με 2-0

Στο 43', ο Καζναφέρης εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μπιλίσκοφ και με σουτ-κεραυνό "νίκησε" τον Αμπάρη, ενώ με τη σέντρα (44') ο Σαϊτιώτης βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με δεξί πλασέ ολοκλήρωσε το θρίαμβο για την ομάδα του που αγωνίζεται στη Β' Εθνική. Δωδέκατος παίκτης ο κόσμος των Ιωαννίνων, που συμπαραστάθηκε "ζεστά" στον ΠΑΣ.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Καραβελίδης, Αντάντο, Ντεκάμπς, Γεωργιάδης (78' Μπελά), Ρεπέρν, Κατερίνης, Καζναφέρης (64' Ντάσιος), Γήτας, Μιχαλόπουλος, Ντομορό (56' Τάτσης), Σαϊτιώτης.

Ηρακλής (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Αμπάρης, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Σνάουτσνερ (46' Διαμαντίδης), Μαυρογενίδης, Παπαστεριανός, Καπετάνος (70' Φορτούζι), Δρούγας, Δέντσας, Αλιούτα, Αλέκου (60' Ρίβας).

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθηνών)

Βοηθοί: Γενναίος (Αθηνών), Καλαϊτζίδης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Μαζαράκος (Άρτας)

Κίτρινες κάρτες: Σαϊτιώτης, Γεωργιάδης, Αντάντο (ΠΑΣ Γιάννινα), Δέντσας (Ηρακλής)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Ο αγώνας κρίθηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλό τους και να πετύχουν δύο τέρματα. Στην επανάληψη, ο Ηρακλής πίεσε μέχρι το 60' και προσπάθησε να βάλει ένα γκολ για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της πρόκρισης, όμως στο τελευταίο μισάωρο ο ΠΑΣ κράτησε εύκολα τη νίκη-πρόκριση, αφού η εστία του Καραβελίδη δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου έφτασε κοντά στο γκολ στο 9', αλλά το σουτ του Σαϊτιώτη πέρασε άουτ κι ενώ ο Αμπάρης είχε βγει μακριά από την εστία του.

Ο Ηρακλής απείλησε στο 27', στη μοναδική μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε, με τον Καπετάνο να βγαίνει τετ α τετ με τον Καραβελίδη, αλλά το πλασέ που επιχείρησε, απέκρουσε ο πορτιέρο του ΠΑΣ.

Όλα έδειχναν πως το πρώτο μέρος θα έληγε ισόπαλο, όμως στο 43' ένα τραγικό λάθος του Μπιλίσκοφ έκανε τη διαφορά. Ο Καζναφέρης "έκλεψε" την μπάλα από τον κεντρικό αμυντικό του Ηρακλή, μπήκε στην περιοχή και "κεραυνοβόλησε" τον Αμπάρη, κάνοντας το 1-0. Εκπληκτικό γκολ.

Στο 44', ήρθε το απόλυτο σοκ για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Σαϊτιώτης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με δεξί πλασέ πέτυχε το 2-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν δικαιότατο και ο ΠΑΣ βρίσκεται με την αξία του στους "8" του κυπέλλου Ελλάδας.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο ΠΑΣ μέσα στην έδρα του είναι ισχυρότατος. Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών, προς το τέλος του πρώτου μέρους, κατάφερε να πάρει την πρόκριση, πετυχαίνοντας δύο πολύ όμορφα γκολ. Τα Γιάννινα δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα και πήραν την πρόκριση με χαρακτηριστικά ευκολία.

Σημαντικό μερίδιο στην επιτυχία έχει ο Νίκος Αναστόπουλος, που έστησε την ομάδα του πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας σωστή τακτική.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
O Hρακλής παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων σε μία κρίσιμη αναμέτρηση που κρινόταν μία πρόκριση, δεχόμενος δύο τέρματα σε δύο λεπτά. Ο Μπιλίσκοφ "χρεώνεται" το πρώτο γκολ, ενώ στο δεύτερο η άμυνα του "Γηραιού" πιάστηκε κυριολεκτικά στον ύπνο.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Καραβελίδης, Αντάντο, Ντεκάμπς, Γεωργιάδης, Ρεπέρν, Κατερίνης, Καζναφέρης, Γήτας, Μιχαλόπουλος, Ντομορό, Σαϊτιώτης.

Ηρακλής (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Αμπάρης, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Σνάουτσνερ, Μαυρογενίδης, Παπαστεριανός, Καπετάνος, Δρούγας, Δέντσας, Αλιούτα, Αλέκου.

1' Έναρξη αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα
2' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Μιχαλόπουλος
Ο Αντάντο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Μαυρογενίδης πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, πριν ο Μιχαλόπουλος γίνει αποδέκτης της μπάλας και απειλήσει την εστία του Αμπάρη.
3' Οφσάιντ Ηρακλής Καπετάνος
7' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Ντεκάμπς
Σουτ του Ντεκάμπς έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα απελπιστικά άουτ.
9' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Ο Σαϊτιώτης έφυγε από κανονική θέση στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, βρέθηκε απέναντι στον Αμπάρη που επιχείρησε έξοδο και έκανε το σουτ, αλλά για καλή του τύχη ο πορτιέρο του Ηρακλή είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.
13' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Δέντσας
20' Σχόλιο
Αρκετοί μικροτραυματισμοί στα τελευταία πέντε λεπτά, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να έχει πέσει.
27' Ευκαιρία Ηρακλής Καπετάνος
Ο Δέντσας έβγαλε τον Καπετάνο απέναντι στον Καραβελίδη, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ απέκρουσε σωτήρια.
35' Σχόλιο
Ισορροπημένο παιχνίδι στα Γιάννινα, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές στον αγωνιστικό χώρο και να μη ρισκάρουν.
43' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Καζναφέρης
Ο Μπιλίσκοφ έκανε τραγικό λάθος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, ο Καζναφέρης την "έκλεψε", μπήκε στην περιοχή και "εκτέλεσε" τον Αμπάρη με δυνατό δεξί σουτ.
44' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Ο Σαϊτιώτης βρέθηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Αμπάρη και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή. Δύο γκολ σε δύο λεπτά!
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Ο επιθετικός του ΠΑΣ "κιτρινίστηκε" για τον πανηγυρισμό του.
45' Λήξη ημιχρόνου
Ύστερα από δύο λεπτά καθυστερήσεων, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Ηρακλής
46' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Διαμαντίδης πήρε τη θέση του Σνάουτσνερ.
50' Σχόλιο
Ο Ηρακλής πιέζει και προσπαθεί να μπει ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.
56' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Τάτσης πήρε τη θέση του Ντομορό.
58' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Γεωργιάδης
60' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Ρίβας αντικατέστησε τον Αλέκου.
64' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ντάσιος πήρε τη θέση του Καζναφέρη.
68' Φάουλ ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Καλή εκτέλεση φάουλ του Σαϊτιώτη, απέκρουσε με τις γροθιές ο Αμπάρης.
69' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Αντάντο
70' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Φορτούζι πήρε τη θέση του Καπετάνου.
74' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Μιχαλόπουλος
Ο Μιχαλόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Αμπάρη, που απέκρουσε με το πόδι το πλασέ του παίκτη του ΠΑΣ.
78' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μπελά αντικατέστησε τον Γεωργιάδη
85' Σχόλιο
Ο Ηρακλής είναι ακίνδυνος και ο ΠΑΣ έχει την πρόκριση στο... τσεπάκι του.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τρία λεπτά