ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν-Ζερμέν - Μονακό 0-2: Ανώμαλη προσγείωση

Ο Ντιόπ πανηγυρίζει το γκολ της Μονακό κόντρα στην Παρί
Ο Ντιόπ πανηγυρίζει το γκολ της Μονακό κόντρα στην Παρί Ⓒ 2021 FRANCOIS MORI/ASSOCIATED PRESS

Η Μονακό προσγείωσε ανώμαλα την Παρί, τη νίκησε (0-2) στο Παρκ ντε Πρενς και την άφησε στο -4 από την κορυφή και τη Λιλ.

Στη Βαρκελώνη μεσοβδόμαδα η Παρί πετούσε φωτιές, ταπείνωσε την Μπαρτσελόνα με τον Κιλιάν Εμπαπέ να κάνει πάρτι κόντρα στους μπλαουγκράνα. Η επιστροφή στη Γαλλία, ωστόσο, έφερε και ανώμαλη προσγείωση για την ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας. Ήττα (0-2) στο Παρκ ντε Πρενς από τη Μονακό και στο -4 από την πρωτοπόρο Λιλ.

Το παιχνίδι στο Παρίσι άρχισε ιδανικά για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Σοφιάν Ντιόπ στο έκτο λεπτό.

Η Παρί όχι μόνο δεν έφθασε στην ισοφάριση, αλλά δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Ο Γκιγέρμο Μαριπάν στο 51ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-2).

Ο πρώτος σκόρερ της Ligue 1, Κιλιάν Εμπαπέ, έμεινε άσφαιρος και γι' αυτό του βγήκαν και τα νεύρα στο τέλος του ματς γλιτώνοντας με κίτρινη.

Η Μονακό μπήκε στη μάχη για την έξοδο του Champions League, ενώ βλέπει διακριτικά και προς την κορυφή ούσα στο -6 από τους ντογκ.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαουά, Ερέρα (55' Βεράτι), Παρέδες (73' Ντανίλο), Γκέιγ (55' Ραφίνια), Κεν, Ικάρντι (73' Ντράξλερ), Εμπαπέ.

ΜΟΝΑΚΟ (Νίκο Κόβατς): Λεκόμτ, Αγκιλάρ (80' Σιντιμπέ), Ντισασί, Μαριπάν, Μπαντιασίλ, Κάιο Ενρίκε, Φοφανά, Τσουαμενί, Ντιόπ (80' Γκολόβιν), Φόλαντ (90' Μπαγιό Τουρέ), Μπεν Γεντέ (71' Γιόβετιτς).