Πανσερραϊκός - Άρης 1-2

Πανσερραϊκός-Άρης

Ο Άρης έκανε την μεγάλη ανατροπή και με 10 παίκτες επικράτησε εκτός έδρας του Πανσερραϊκού με 2-1

Ο Άρης ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει τη Λάρισα στη πέμπτη θέση που οδηγούσε στα πλέι-οφ. Από την άλλη, ο Πανσερραϊκός ήθέλε να εξαντλήσει τις ελπίδες που είχε για παραμονή στην κατηγορία.
Όμως, στο τέλος χαμογέλασαν οι "κιτρινόμαυροι", αφού ο Ουρουγουανός Ρεγκέιρο έδωσε τη νίκη με 2-1 στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, παρόλο που αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 67' (αποβολή Γκαρσία).
Οι συνθέσεις των ομάδων

Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρος): Ίλιτς, Πιπίνης, Μιλένκοβιτς, Διγκόζης, Ανάκογλου, Γαλανόπουλος, Γεωργιάδης (79' Κωνσταντινίδης), Παπάζογλου, Μπαϊκαρά, Μπουλέ (68' Μπανγκουρά), Μπράιτ (79' Ζουντί).
Άρης (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Καράμπελας, Βαλεντίν, Γιάχιτς, Γκαρσία, Μπατιόν (42' Καμπόρα, 82' Πρίττας), Τιάγκο (55' Σιστόν), Ρεγκέιρο, Χαβίτο, Κόκε.

Γκολ: 3' Γεωργιάδης / 55' Καμπόρα, 78' Ρεγκέιρο

Κίτρινες: 59' Παπάζογλου / 39' Καράμπελας, 52' Γκαρσία, 59' Γιάχιτς, 83' Πρίττας

Κόκκινες: 93' Παπάζογλου (2η κίτρινη) / 67' Γκαρσία (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Γ.Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Δ. Μπιτσίδης (Θράκης), Π.Τρύφων (Δράμας)

Με μια ματιά
Ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 3' με όμορφο σουτ του Γιώργου Γεωργιάδη μέσα από την μεγάλη περιοχή. Ο νεαρός επιθετικός των γηπεδούχων έκανε ωραία ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή έκανε το σουτ που έδωσε το προβάδισμα για τους Σερραίους.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, αφού είχαν καταφέρει να κερδίσουν πολλές προσωπικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και δημιουργήθηκαν ευκαιρίες και από τον Άρη, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν οι Ρεγκέιρο και Γκαρσία, ενώ για τον Πανσερραϊκό πολύ καλή ευκαιρία είχε ο Μπράιτ, αλλά απομάκρυνε ο Σηφάκης.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ομάδα των Σερρών μπήκε όπως και στο πρώτο μέρος πιο δυνατά, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει πιο αποτελεσματική.

Στο 55', ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των γηπεδούχων να πετύχουν δεύτερο τέρμα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αφού ο Καμπόρα σκόραρε για τους Θεσσαλονικιούς δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 67', ο Γκαρσία αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και κάπου εκεί έγιναν δυσκολότερα τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους.

Όμως, ο Ρεγκέιρο είχε άλλη άποψη, καθώς με το προσωπικό του τέρμα στο 78' έδωσε την μεγάλη νίκη στον Άρη.

Οι Σερραίοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όμως ο Διγκόζης στο 87' έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Σηφάκη με αποτέλεσμα η ομάδα του να γνωρίσει ακόμα μία οδυνηρή ήττα μέσα στην έδρα της.
Συνέντευξη Τύπου
Ιομάρ Μαζίνιο (προπονητής Άρη): "Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι. Και από άποψης τακτικής και τεχνικής πλευράς. Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο μισάωρο είχαμε πολλές δυσκολίες. Λογικό αφού δεχθήκαμε ένα πολύ γρήγορο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που έκανε. Προσπάθησε να βγάλει κάτι παραπάνω από μέσα της. Με τον τρόπο αυτό ισοφαρίσαμε το παιχνίδι και να το κερδίσαμε και εύχομαι να συνεχίσουμε ένα θετικό σερί. θα συνεχίσω να σκέφτομαι αγώνα με τον αγώνα. Έχουμε τρεις ακόμα αγωνες και εξίσου δύσκολους αγώνες έχει και η Λάρισα. Θα συνεχίσουμε τον αγώνα μας έχουντας τις μαθηματικές μας ελπίδες".

Ούγκο Μπρος (προπονητής Πανσερραϊκός): "Ήμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, είχαμε περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες όμως δυστυχώς δεν είχαμε και καλύτερο τελείωμα. Δεν υπήρξε εντολή από μένα να πάμε προς τα πίσω. Ήταν έναν όνειρο και στα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό αλλά προκριθήκαμε. Έχουμε ένα παιχνίδι μπροστά μας σε δύο εβδομάδες να κατεβούμε και να διεκδικήσουμε την νίκη. Εχει δίκιο ο κόσμος να είναι απογοητευμένος. Στον ίδιο βαθμό και εμείς. Ειδικότερα στο σημερινό παιχνίδι όπου σκοράραμε μία φορά με έξι ευκαιρίες ενώ ο Άρης με τρεις σημείωσε δύο γκολ".
Όλα τα λεφτά...
Η ανατροπή του Άρη που βρήκε το σθένος με 10 παίκτες να πάρει το ματς.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αναποτελεσματικότητα του Πανσερραϊκού που οδηγεί την ομάδα στη Β'Εθνική.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αρης
Μαζίνιο: Σηφάκης, Νέτο, Καράμπελας, Βαλεντίν, Γιάχιτς, Γκαρσία, Μπατιόν, Τιάγκο, Χαβίτο, Κόκε, Ρεγκέιρο.
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανσερραϊκός
Μπρος: Ίλιτς, Γαλανόπουλος, Γεωργιάδης, Πιπίνης, Μιλένκοβιτς, Μπουλέ, Ανάκογλου, Παπάζογλου, Μπράιτ, Μπαϊκαρά, Διγκόζης.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Δημοτικό Σερρών
Βοηθοί: Δ.Μπιτσίδης (Θράκης), Π.Τρύφων (Δράμας)

1' Έναρξη αγώνα
2' Γκολ Πανσερραϊκός Γεωργιάδης
Όμορφο σουτ του Γεωργιάδη, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σηφάκη.
15' Σχόλιο
Καλύτερος ο Πανσερραϊκός, έχει κερδίσει τις περισσότερες μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.
15' Σουτ Αρης Ρεγκέιρο
Καλό σουτ απέκρουσε ο Ίλιτς.
25' Σουτ Αρης Γκαρσία
Πολύ καλό σουτ του Νάτσο Γκαρσία έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως ο εξαιρετικός Ίλιτς απομάκρυνε.
30' Κεφαλιά Πανσερραϊκός Μπράιτ
Ωραία κεφαλιά του Μπράιτ, όμως απομάκρυνε ο Σηφάκης.
39' Κίτρινη κάρτα Αρης Καράμπελας
42' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Καμπόρα στη θέση του Μπατιόν.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+1 λεπτό.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Ευκαιρία Πανσερραϊκός Μπουλέ
Ο Ανάκογλου έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Μπουλέ δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση.
52' Κίτρινη κάρτα Αρης Γκαρσία
55' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Σιστόν στη θέση του Τιάγκο.
59' Κίτρινη κάρτα Αρης Γιάχιτς
59' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Παπάζογλου
60' Γκολ Αρης Καμπόρα
Ο Κόκε εκτέλεσε το φάουλ και ο Καμπόρα που ακολούθησε τη φάση έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.
67' Κόκκινη κάρτα Πανσερραϊκός Γκαρσία
2η κίτρινη κάρτα για τον Βολιβιανό.
68' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Μπανγκουρά στη θέση του Μπουλέ.
78' Γκολ Αρης Ρεγκέιρο
79' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Ζουντί στη θέση του Μπράιτ.
Ο Κωνσταντινίδης παίρνει τη θέση του Γεωργιάδη.
82' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Πρίττας στη θέση του Καμπόρα.
83' Κίτρινη κάρτα Αρης Πρίττας
87' Δοκάρι Πανσερραϊκός Διγκόζης
Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό να ισοφαρίσει, αλλά ο Διγκόζης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
88' Κόκκινη κάρτα Πανσερραϊκός Παπάζογλου
2η κίτρινη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων