ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών: Ιστορική νίκη για τις Φιλιππίνες, εύκολα η Κολομβία, έμειναν στο 0-0 Ελβετία και Νορβηγία

Philippines' Sarina Bolden reacts after scoring her team's first goal during the Women's World Cup Group A soccer match between New Zealand and the Philippines in Wellington, New Zealand, Tuesday, July 25, 2023. (AP Photo/John Cowpland) AP

Οι Φιλιππίνες πήραν την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο αφού επικράτησαν 1-0 της Νέας Ζηλανδίας. Νίκη 2-0 για την Κολομβία, κόλλησαν στο 0-0 Ελβετία και Νορβηγία.

Τη πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο πανηγύρισαν η Φιλιππίνες και μάλιστα την πήραν απέναντι στη διοργανώτρια Νέα Ζηλανδία.

Η Σαρίνα Μπόλντερ με κεφαλιά πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 24ο λεπτό και στη συνέχεια οι Νεοζηλανδές πίεσαν χωρίς να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για την Κολομβία να επικρατήσει 2-0 τη Νότια Κορέα. Η Ούσμε στο 30ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και η Καϊσέδο με τρομερό σουτ εννιά λεπτά αργότερα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Μάλιστα, στο ματς γράφτηκε ιστορία αφού η Κέισι Φερ έγινε η νεαρότερη αθλήτρια που έχει αγωνιστεί ποτέ σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου σε ηλικία 16 ετών και 26 ημερών.

Ισόπαλο (0-0) έληξε το τελευταίο ματς της ημέρας ανάμεσα στην Ελβετία και Νορβηγία. Οι Νορβηγές αγωνίστηκαν χωρίς την σούπερ σταρ τους, Άντα Χέγκερμπεργκ η οποία αντικαταστάθηκε λίγο πριν τον αγώνα λόγω ενοχλήσεων.

Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους δίχως να τις εκμεταλλευτούν και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε. Πλέον, την τελευταία αγωνιστική η Ελβετία θέλει ένα βαθμό κόντρα στη Νέα Ζηλανδία, ενώ η Νορβηγία θέλει μόνο νίκη απέναντι στις Φιλιππίνες.