SERIE A

Ουντινέζε - Νάπολι 1-1: Έσωσε το βαθμό στις καθυστερήσεις

Οι παίκτες της Ουντινέζε πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρόμα για τη Serie A 2023-2024 στο "Ολίμπικο", Ρώμη | Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023 © 2023/ALESSANDRA TARANTINO/AP IMAGES

Η Ουντινέζε βρέθηκε να χάνει μέχρι το 90+2' όπου κατάφερε να σκοράρει με τον Σακσές και να κάνει το 1-1 κόντρα στη Νάπολι και να πάρει ένα πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή της.

Σώθηκε στις καθυστερήσεις η Ουντινέζε κόντρα στη Νάπολι με τις "ζέβρες" που μάχονται για την παραμονή να ισοφαρίζουν στο 90+2' με τον Σακσές και να αποσπούν έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνουν για την παραμονή τους.

Η Νάπολι είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο μέρος με γκολ του Όσιμεν με κεφαλιά ενώ στο δεύτερο γκολ ο Όσιμεν βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα με το γκολ να ακυρώνεται.

Στις καθυστερήσεις η Ουντινέζε με σουτ του Σακσές από τα δεξιά κατάφερε να ισοφάρισει και να πάρει τον έναν βαθμό που ναι μεν την άφησε στη ζώνη του υποβιβασμού αλλά κατάφερε να μειώσει στους 2 πόντους τη διαφορα που τη χωρίζει από την Έμπολι.

Νωρίτερα στο ματς που είχε προηγηθεί η Σαλερνιτάνα έβαλε δύσκολα στην Αταλάντα η οποία όμως με ανατροπή πήρε τη νίκη με 2-1 και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της Serie A.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 18' με Τσαουνά αλλά η Αταλάντα με δύο γκολ σε έξι λεπτά στο δεύτερο μέρος από τους Σκαμάκα, στο 57', και Κοπμάινερς στο 63' κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει το τρίποντο.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

• Τορίνο - Μπολόνια 0-0
  • Μόντσα - Λάτσιο 2-2 (73', 90+2' Ντζούριτς / 11', 83' Βεσίνο)
  • Σασουόλο - Ίντερ 1-0 (20' Λοριεντέ)
  • Κάλιαρι - Λέτσε 1-1 (25' Μίνα / 84' Κρστόβιτς)
  • Έμπολι - Φροζινόνε 0-0
  • Βερόνα - Φιορεντίνα 2-1 (13' Λάζοβιτς, 59' Νόσλιν / 42' Καστροβίλι)
  • Μίλαν - Τζένοα 3-3 (45' Φλορέντζι, 72' Γκάμπια, 75' Ζιρού / 5' πέν. Ρετεγκί, 48' Εκουμπάν, 87' αυτ. Τιάο)
  • Ρόμα - Γιουβέντους 1-1 (15' Λουκάκου / 31' Μπρέμερ)
  • Σαλερνιτάνα - Αταλάντα 1-2 (18' Τσαουνά/57' Σκαμάκα, 63' Κοπμάινερς)
  • Ουντινέζε - Νάπολι 1-1 (90+2' Σακσές/51' Όσιμεν)