ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έμπολι - Ρόμα 0-2: Βγήκε από την κρίση και χτίζει σερί η ομάδα του Μανωλά

Roma forward Edin Dzeko, center, shots on goal to score his side second goal during the Champions League, group G soccer match between Roma and Viktoria Plzen at the Rome Olympic Stadium, in Rome, Italy, on Tuesday, Oct. 2, 2018. (AP Photo/Andrew Medichini) AP

Η θέση του Ντι Φραντσέσκο στον πάγκο της Ρόμα αρχίζει να σταθεροποιείται καθώς η ιταλική ομάδα έγραψε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει. Οι Ρωμαίοι επικράτησαν εκτός έδρας της Έμπολι με 2-0.

Από νίκη σε νίκη πάει η Ρόμα του Κώστα Μανωλά που το προηγούμενο διάστημα βρισκόταν σε κρίση λόγω των συνεχόμενων κακών αποτελεσμάτων σε Ιταλία και Ευρώπη.

Νέο "θύμα" των πρωτευουσιάνων ήταν η Έμπολι την οποία νίκησαν με 2-0 εκτός έδρας. Το ματς δεν ήταν εύκολο, ωστόσο η ανώτερη ποιοτικά Ρόμα βρήκε τον τρόπο για το τέταρτο συνεχόμενο "τρίποντο" της.

Το πρώτο γκολ ήρθε από τον Ενζονζί στο 36ο λεπτό, κι κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Έμπολι πήρε τα πάνω της και προσπάθησε να ισοφαρίσει, χάνοντας μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες. Αποκορύφωμα αυτών ήταν το πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο Καπούτο, όμως το χτύπημα ήταν τραγικό και δεν ανησύχησε καθόλου τον Όλσεν.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο συνήθης ύποπτος για την ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο, Εντίν Τζέκο στο 85'.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 5 Οκτωβρίου

Τορίνο - Φροζινόνε 3-2 (20' Ρινκόν, 46' Μπαζέλι, 71' Μπερενγκέρ / 58' Γκολντανίγκα, 64' Τσάνο)