ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός Κ19: Δυο στα δυο με ανατροπή και δεύτερη τεσσάρα

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-19 / ΠΑΟ - ΟΦΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
Neoi, panathinaikos, K19, panigiriko, eurokinissi EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 κόντρα στον ΟΦΗ έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με τέσσερα γκολ σε 45λεπτα πέτυχε το δυο στα δυο πετυχαίνοντας για δεύτερη φορά τέσσερα τέρματα. (PICS)

Δεύτερη σερί νίκη και δεύτερη σερί τεσσάρα για την Κ19 του Παναθηναϊκού που το Σάββατο το πρωί φιλοξένησε τον ΟΦΗ στο "Γ. Καλαφάτης" και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 κατάφερε με τέσσερα γκολ σε 45λεπτα στο δεύτερο μέρος να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός αν και καλύτερος έχασε σωρεία ευκαιριών με τον Τζαβίδα να δημιουργεί κυρίως από τα δεξιά και τους συμπαίκτες του να μην αποδεικνύονται εύστοχοι. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον ΟΦΗ να προηγηθεί στην πρώτη του φάση όταν οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα με τον Καλαϊτζάκη να σουτάρει όμορφα και να νικάει τον Χριστογεωργο.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και στο 46' οι πράσινοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Τζαβίδας με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε. Ο Ηλιαδης ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το ματς στα ίσια.

Οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου συνέχισαν να πιέζουν και στο 73’ έκαναν την ανατροπή όταν ο Βαγιαννίδης ολοκλήρωσε μια πολύ γρήγορη αντεπίθεση, με δυνατό διαγώνιο σουτ. Στο 76' έγινε το 3-1 με τον Σερπεζη να σκοράρει από κοντά ύστερα από γύρισμα του Καλομοίρη. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε από το Σπίνο λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αθανασακόπουλου.

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος):Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης (80′ Σαμαράς), Ζαγαρίτης, Σπίνος, Σαντικάι, Αλεξανδρόπουλος (80′ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος, Σερπέζης (85′ Κώστας), Τζαβίδας, Ηλιάδης (66′ Καλομοίρης), Σούλτσε (80′ Νιάρχος)

ΟΦΗ (Πατεμτζής):Σηφάκης, Δολαψάκης, Μακρυδάκης, Κουγιουμτζής, Αυγουστάκης, Μαρινάκης, Καλαϊτζάκης, Ψάρρας, Νοικοκυράκης, Παλιομήτογλου, Σταυρακάκης.