ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Βικτόρια Πλζεν: Δύο φιλικά, ίδια ενδεκάδα η αντίπαλος του Ολυμπιακού

Dinamo Zagreb's Marin Leovac, right, duels for the ball with Plzen midfielder Joel Kayamba during the Europa League round of 32 second leg soccer match between Dinamo Zagreb and Viktoria Plzen at Maksimir Stadium in Zagreb, Croatia, Thursday, Feb. 21, 2019. (AP Photo/Darko Bandic) AP

Δύο φιλικά σε μία ημέρα έπαιξε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 2ο προκριματικό του Champions League. Η Βικτόρια Πλζεν νίκησε την Κραιόβα με 3-1 και έχασε από την Λέγκια Βαρσοβίας με 3-0. Μόνο κίπερ άλλαξε ο Βρμπα στις επιλογές του.

Πρώτο τεστ με δύο αναμετρήσεις για την Βικτόρια Πλζεν, αντίπαλο του Ολυμπιακού στον 2ο προκριματικό Champions League στις 23 και 30 Ιουλίου (το πρώτο ματς στην Τσεχία 20:30 και το δεύτερο στο Καραϊσκάκης στις 21:30).

Η τσεχική ομάδα έπαιξε το πρώτο της φιλικό το μεσημέρι της Παρασκευής (28/6) και επικράτησε της ρουμανικής Κραϊόβα με 3-1. Η ομάδα του Πάβελ Βρμπα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 και στο δεύτερο ρίχνοντας ρυθμό φιλοδώρισε την αντίπαλό της μ' ένα ακόμη τέρμα, ενώ δέχθηκε κιόλας στο 69' με σκόρερ τον Ρομάν. Από πλευράς Πλζεν δίχτυα βρήκαν οι Ρέζνικ (7'), Κόπιτς (20') και Χόρι (74').

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Κραϊόβα αγωνίστηκαν οι: Κόζατσικ, Ρέζνικ, Πέρνικα, Μπράμπετς, Χλούσεκ, Χροσόφσκι, Κάλβακχ, Καϊαμπά, Τσέρμακ, Κόπιτς, Κρέμτσικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάβελ Βρμπα πέρασε στο ματς τους: Τσβάτσεκ, Χάβελ, Χέιντα, Χούμπνικ, Λιμπέρσκι, Μιχάλικ, Γιάνοσεκ, Χερκ, Κόβαρικ, Χόρι, Μπεγκέλ.

Όσον αφορά στο δεύτερο παιχνίδι, η Βικτόρια κοντραρίστηκε με την Λέγκια Βαρσοβίας και ηττήθηκε με 3-0. Στο ρεπορτάζ που δίνουν οι Τσέχοι για το ματς αναφέρουν ότι η Πλζεν προσπάθησε να παίξει δυνατά στο α' ημίχρονο, όμως δεν βρήκε διαδρόμους προς την εστία των Πολωνών, ενώ η Λέγκια ήταν πιο αποτελεσματική.

Σχετικά με τις 11αδες, στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν οι: Χρούσκα, Ρέζνικ, Πέρνικα, Μπράμπετς, Χλούσεκ, Χροσόφσκι, Κάβλακχ, Καϊαμπα, Τσέρμακ, Κόπιτς, Κρέμτσικ.

Στο β' σαρανταπεντάλεπτο αγωνίστηκαν και οι: Χρούσκα, Χάβελ, Χέιντα, Χούμπνικ, Λιμπέρσκι, Γιάνοσεκ, Χερτς, Μίχαιλικ, Τσουλκ, Κόβαρικ, Μπεγκέλ, Σικ.

Παρατηρούμε ότι και στα δύο παιχνίδια η αρχική ενδεκάδα του Πάβελ Βρμπα ήταν ίδια, πλην του τερματοφύλακα, ίδιοι παίκτες σε όλες τις θέσεις με διαφορά πέντε ωρών, αφού το πρώτο παιχνίδι άρχισε στις 12:30 το μεσημέρι και το άλλο στις 17.30 το απόγευμα.