ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Ο Αραμπί απέδειξε ξανά ότι είναι killer και δίνει λύση στις πιο δύσκολες στιγμές

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί 24MEDIA CREATIVE TEAM/ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΑΝΤΟΥΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία απέναντι στη Σλόβαν με το γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 86'. Ο Μαροκινός στράικερ έδειξε ξανά το killer instict του, αλλά και γιατί είναι ο βασικός φορ των ερυθρόλευκων.

Ο πίνακας του σκορ στο Γέωργιος Καραϊσκάκης έδειχνε ότι το ματς βρισκόταν στο 86ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός ήταν κολλημένος απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας και κοντά σε μία ήττα που θα έκανε τα πράγματα δύσκολα στη ρεβάνς της Σλοβακίας. Το γήπεδο έδινε την απαραίτητη ώθηση και τότε επήλθε μία είδους λύτρωση. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Αραμπί σηκώθηκε πιο ψηλά απ' όλους στην καρδιά της περιοχής και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-1.

Η κατάσταση παραμένει δύσκολη για τους παίκτες του Κάρλος Κορμπεράν. Ο Ολυμπιακός παρουσίασε τις παθογένειες των αγώνων με τη Μακάμπι, ωστόσο με αυτό το σκορ έχει παράταση μίας εβδομάδας, ώστε να δουλέψει, να διορθώσει κάποια πράγματα και να φτάσει σ' ένα τέτοιο επίπεδο που θα του επιτρέψει να πάρει την πρόκριση στην Μπρατισλάβα την άλλη εβδομάδα. Υπεύθυνος γι' αυτήν την... παράταση, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Απέδειξε πως είναι ο βασικός φορ του Ολυμπιακού

Η αξία του Αραμπί δεν αμφισβητείται. Ο Ολυμπιακός το γνωρίζει και γι' αυτό τον λόγο η πρώτη κίνηση της νέας χρονιάς ήταν η ανανέωση του συμβολαίου του. Ο Μαροκινός υπέγραψε έως το 2024 και αμείβεται με δύο εκατομμύρια ευρώ ετησίως, ενώ στη συμφωνία έχουν προβλεφθεί και μπόνους επίτευξης στόχων (τα οποία φτάνουν μέχρι και τα 800 χιλιάδες ευρώ). Ένα deal που κυνήγησαν οι ερυθρόλευκοι, αλλά ήθελε και ο ποδοσφαιριστής.

Στα πρώτα επίσημα παιχνίδια της φετινής χρονιάς φάνηκε να βρίσκεται πίσω από τον Τικίνιο. Στο ματς του Ισραήλ κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα έμεινε στον πάγκο, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να πραγματοποιεί μία μεστή εμφάνιση. Στην εφιαλτική ρεβάνς του Καραϊσκάκης βρισκόταν ξανά στους αναπληρωματικούς και πέρασε αλλαγή μετά το 2-0 της Μακάμπι, όταν ήταν πια αργά.

Απέναντι στη Σλόβαν, υπό την καθοδήγηση του Κάρλος Κορμπεράν, ο Τικίνιο ξεκίνησε γι' ακόμη μία φορά. Αν και στην αρχή του παιχνιδιού είχε κάποιες ενδιαφέρουσες κινήσεις στα όρια της άμυνας των Σλοβάκων, στη συνέχεια η απόδοσή του έπεσε, παρά το γεγονός ότι πάλεψε. Στο 68' έδωσε τη θέση του στον Αραμπί, με τη συνέχεια να είναι γνωστή. Ο Μαροκινός βρήκε την ευκαιρία και έδωσε το φιλί της ζωής στους ερυθρόλευκους.

Ο Μαροκινός στράικερ απέδειξε πως είναι ο πιο πολύτιμος και ο βασικός φορ του Ολυμπιακού και πως χρειάζεται μόλις μία στιγμή, ώστε να βρει δίχτυα. Πέτυχε ένα γκολ, ικανό να αλλάξει το μομέντουμ. Ένα γκολ που μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμο στη ρεβάνς της Μπρατισλάβας και να αποτελέσει το εφαλτήριο για την αλλαγή της κατάστασης στους Πειραιώτες. Ο Αραμπί με λίγα λόγια "φώναξε" πως είναι απαραίτητος για τον Ολυμπιακό.

Είναι ο killer των τελευταίων λεπτών

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έδειξε γι' ακόμη μία φορά, λοιπόν, πως έχει τις ικανότητες ενός στυγνού εκτελεστή. Αυτό ήταν το γκολ Νο79 με τη φανέλα των ερυθρόλευκων. Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Μαροκινός στράικερ βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά. Ποιος άλλωστε θα ξεχάσει την επική βραδιά στο Λονδίνο με το γκολ στο 119' κόντρα στην Άρσεναλ ή την "ψυχρή" εκτέλεση πέναλτι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα το 2019 στο 87'.

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι πως από τα 79 γκολ που έχει πετύχει συνολικά ο Μαροκινός με τη φανέλα του Ολυμπιακού, τα 17 εξ αυτών είναι μετά το 80ό λεπτό. Από αυτά τα δύο είναι στις καθυστερήσεις και άλλα δύο σε παράταση. Σημαντική και η αξία αυτών των γκολ, που έκριναν αποτέλεσμα, όπως στο ματς της Πέμπτης ή "κλείδωσαν" μία νίκη.