APERTURA

Ολική επαναφορά για Ρίβερ Πλέιτ

φαλκάο γκαρσία

Η Ρίβερ Πλέιτ έχανε από το 2' μέσα στο "Monumental" από την Σαν Μαρτίν, όμως έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 2-1, με την λύτρωση να έρχεται στο 94' με πέναλτι του Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία (videos)

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Φακούντο Κιρόγκα και η απάντηση ήρθε από τον Γκουστάβο Καμπράλ στο 61'.
Στις καθυστερήσεις ο Πάμπλο Ν΄τε Μουνιέρ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κολομβιανός, Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία και χάρισε την νίκη στους "Millionarios" ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Η Ρίβερ Πλέιτ απέχει πλέον μόλις έναν βαθμό από την κορυφή, καθώς η πρωτοπόρος, Λανούς, ηττήθηκε με 0-3 από την Ουρακάν στο "Tomás Adolfo Ducó".

Το σκορ για τους "Quemeros" άνοιξε ο Γκαστόν Εσμεράντο στο 7' και τα άλλα δύο τέρματα πέτυχε ο Χαβιέρ Παστορέ.

Τρεις κόκκινες σε 7 λεπτά

Η Σαν Λορέντζο ηττήθηκε επίσης με 0-3, αυτή στο "Cementerio de Los Elefantes" από την Κολόν Σάντα Φε. Το στοιχείο της αναμέτρησης είναι πως τρεις παίκτες των φιλοξενούμενων αποβλήθηκαν και μάλιστα μέσα σε τρία λεπτά.

Συγκεκριμένα, την κόκκινη κάρτα είδαν στο 56' ο Τζονάταν Σαντάνα, στο 60' ο Γκονζάλο Μπεργκέσιο και στο 62' ο Τζονάταν Μποτινέλι.

Το σκορ άνοιξε στο 57' ο Εστέμπαν Φουέρτες, ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 66', ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Νικολάς Τόρες στο 86'.

Στο.. μηδέν Τίγκρε και Μπόκα

Οι άλλοτε πρωτοπόρες του "Apertura", Τίγκρε και Μπόκα Τζούνιορς αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο "Monumental de Victoria", έτσι οι "Xeinezes" έμειναν στην 7η θέση με 10 βαθμούς σε 7 ματς, ενώ οι "Matadors" έχουν 8 βαθμούς και μοιράζονται την 13η θέση με άλλες τρεις ομάδες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ιντεπεντιέντε - Νιούελς Ολντ Μπόις 4-1 (47' Γκιόντα, 68' Σόσα, 73' Ρίος, 74' Φρέντες / 72' Φόρμικα)
Μπάνφιλντ - Άρσεναλ Σαραντί 2-0 (44' πέν. και 73' πέν. Λουκέτι)

Σάββατο
Γοδόι Κρουζ - Χιμνάσια Λα Πλάτα 1-1 (18' Βίκτορ Φιγκερόα / 73' αυτ. Ντουτάρι)
Αρχεντίνος Τζούνιορς - Χιμνάσια Χουχούι 0-1 (60' Αράγια)
Ροσάριο Σεντράλ - Βέλεζ Σάρσφιλντ 1-1 (70' Καράλιο / 17' Λαριβέι)

Κυριακή
Τίγκρε - Μπόκα Τζούνιορς 0-0
Ρίβερ Πλέιτ - Σαν Μαρτίν 2-1 (61' Καμπράλ, 94' πέν. Φαλκάο Γκαρσία / 2' Κιρόγκα)
Ουρακάν - Λανούς 3-0 (7' Εσμεράλντο, 65' και 83' Παστόρε)
Εστουντιάντες - Ράσινγκ Κλουμπ 0-0

Κολόν Σάντα Φε - Σαν Λορέντζο 3-0 (57' και 66' Εστέμπαν Φουέρτες, 86' Νικολάς Τόρες)

Ρίβερ - Σαν Μαρτίν 2-1

Ουρακάν - Λανούς 3-0

Τίγκρε - Μπόκα 0-0

Κολόν - Σαν Λορέντζο 3-0

Ροσάριο - Βέλεζ 1-1

Γοδόι Κρουζ - Χιμνάσια Λ.Π. 1-1

Αρχεντίνος - Χιμνάσια Χ. 0-1