APERTURA

Δύο γκολ ο τερματοφύλακας της Μπάνφιλντ

λουκέτι

Η Μπάνφιλντ κέρδισε 2-0 την Άρσεναλ Σαραντί με δύο γκολ του τερματοφύλακά της, Κριστιάν Λουκέτι (videos)

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν δύο πέναλτι στο "Florencio Sola" και ο 30άχρονος γκολκίπερ τα μετέτρεψε σε γκολ στο 44' και το 73'.
Ο Λουκέτι είναι αυτός που εκτελεί τα πέναλτι στην Μπάνφιλντ με την οποία πλέον έχει 15 γκολ στην καριέρα του.

Τρία γκολ σε τρία λεπτά

Στο "Libertadores de América" η Ιντεπεντιέντε επικράτησε με 4-1 της Νιούελς Ολντ Μπόις και μαζί με την Μπάνφιλντ ανέβηκαν στους 10 βαθμούς και την 5η θέση.

Όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα τα τρία τελευταία μέσα σε τρία λεπτά.

Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε ο Λεάντρο Γκιόντα στο 47' για τους γηπεδούχους και τα τέρματά τους διπλασίασε ο Ισμαέλ Σόσα στο 68', ενώ στο 70' αποβλήθηκε ο Νικολάς Σπόλι για την Νιούελς.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα στο 72' ο Μάουρο Φόρμικα μείωσε για τους φιλοξενούμενους, όμως ένα λεπτό μετά ο Λεονέλ Ρίος έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν και στο επόμενο λεπτό, με τον Ερνάν Φρέντες να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ιντεπεντιέντε - Νιούελς Ολντ Μπόις 4-1 (47' Γκιόντα, 68' Σόσα, 73' Ρίος, 74' Φρέντες / 72' Φόρμικα)
Μπάνφιλντ - Άρσεναλ Σαραντί 2-0 (44' πέν. και 73' πέν. Λουκέτι)