ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Γιακουμάκης σκόραρε δύο γκολ σε 10 λεπτά, αλλά η Ατλάντα Γιουνάιτεντ δεν πήρε τη νίκη

Ο Γιώργος Γιακουμάκης πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του αφού σκόραρε
Ο Γιώργος Γιακουμάκης πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του αφού σκόραρε PRINT SCREEN

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε δις στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Ατλάντα Γιουνάιτεντ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του MLS, όμως η Σινσινάτι με τα γκολ των Μπάντζι και Ακόστα ισοφάρισε σε 2-2.

Η Ατλάντα Γιουνάιτεντ προηγήθηκε δύο φορές εκτός έδρας της πρωτοπόρου Σινσινάτι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Γιακουμάκη, όμως δεν κατάφερε να κλείσει τη σεζόν στο MLS με νίκη, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2. Η Ατλάντα έμεινε με 10 παίκτες από το 51' μετά την αποβολή του Αλμάντα.

Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με πλασέ στο 12ο λεπτό του αγώνα, με τον Μπάντζι να ισοφαρίζει στο 25'. Στη συνέχεια ο Έλληνας διεθνής έδωσε ξανά το προβάδισμα, κάνοντας το 1-2 στο 32' με προβολή μέσα από την περιοχή.

Ο 28χρονος επιθετικός βρίσκεται στην 6η θέση στον πίνακα των σκόρερ του MLS έχοντας απολογισμό 15 γκολ.

Η Ατλάντα τερμάτισε στη 10η θέση με 51 βαθμούς σε 34 ματς και θα αγωνιστεί στον πρώτο γύρο των playoffs του MLS με την Κολούμπους Κρου, η οποία ήταν στην 3η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας με 57 βαθμούς.