LIGUE 1

Μπρεστ - Λιλ 2-0: Πρώτη ήττα έπειτα από τρεις μήνες

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ της Λιλ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λιόλ για τη Ligue 2020-2021, Λιόν | Κυριακή 25 Απριλίου 2021 © 2021 LAURENT CIPRIANI/ASSOCIATED PRESS

Η Λιλ απέτυχε να διατηρήσει το αήττητο σερί που κρατά εδώ και τρεις μήνες, αφού ηττήθηκε 0-2 στην έδρα της Μπρεστ.

Το αήττητο σερί της Λιλ σταμάτησε λίγο πριν συμπληρωθούν τρεις μήνες. Στα τέλη Οκτωβρίου είχε ηττηθεί από την Παρί στη Ligue 1 κι έκτοτε είχε κρατηθεί αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις (σε κανονική διάρκεια, αφού ηττήθηκε στα πέναλτι στο Coupe de la Ligue) μέχρι να βρεθεί στο "Φρανσίς λε Μπλε". Το 2-0 της Μπρεστ για την 22η αγωνιστική βάζει εμπόδια στην προσπάθεια των πρωταθλητών να επιστρέψουν σε τροχιά Ευρώπης.

Το σκορ αποτελεί μαγική εικόνα, αφού οι γηπεδούχοι σκόραραν χάρη σε αυτογκόλ του Τιάγκο Τζαλό μόλις στο 3ο λεπτό και έμειναν σε αυτό το προβάδισμα. Οι "λιλουά" ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και είχαν τις περισσότερες τελικές προσπάθειες και ορισμένες καλές στιγμές, όμως ο Μάρκο Μπιζότ ήταν ανίκητος στο τέρμα του και κράτησε το μηδέν. Ο Ζοσλίν Γκουβερνέκ έριξε στο παιχνίδι ακόμα και στον Χατέμ Μπεν Αρφά στο τελευταίο τέταρτο για το ντεμπούτο του Γάλλου που μόλις υπέγραψε, όμως τελικά ένα πέναλτι του Στεβ Μουνιέ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.