PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Άρσεναλ 2-4: Πήρε χρυσό τρίποντο στο Amex και πέταξε στο +7 από την Μάντσεστερ Σίτι

Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ που πέτυχαν κόντρα στην Μπράιτον @ 2022 ALASTAIR GRANT / AP IMAGES

Η πρωτοπόρος Άρσεναλ αποχαιρέτησε ιδανικά το 2022 αφού σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε έξι γκολ, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπράιτον (2-4) και άφησε επτά βαθμούς πίσω την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι.

Η Άρσεναλ μυρίστηκε αίμα μετά από την απρόσμενη γκέλα της Μάντσεστερ Σίτι (1-1 με Έβερτον) και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ούσα εντυπωσιακή στα πρώτα 60 λεπτά και παίζοντας αποκλειστικά για το αποτέλεσμα στο τελευταίο ημίωρο, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επιβλήθηκε 4-2 εκτός έδρας της Μπράιτον και πανηγύρισε την 14η νίκη της στις πρώτες 16 αγωνιστικές της Premier League, για να συνεχίσει τον τρελό καλπασμό της προς τον τίτλο αφήνοντας επτά πόντους πίσω την Μάντσεστερ Σίτι.

Οι κανονιέρηδες έφεραν το ματς στα μέτρα τους στο φινάλε του πρώτου μέρους έχοντας αποκτήσει αβαντάζ δύο γκολ με τους Σακά (2') και Έντεγκααρντ (39'), με τον Ενκέτια να γράφει το 3-0 στο 47ο λεπτό και να στέλνει λανθασμένο μήνυμα πως το ματς "τελείωσε".

Και αυτό γιατί η Μπράιτον εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των φιλοξενουμένων και βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με Μιτόμα και Φέργκουσον, όμως ένα γκολ του Μαρτινέλι ενδιάμεσα μπόρεσε να διατηρήσει το μαξιλάρι ασφαλείας για την ομάδα του Αρτέτα και να της επιτρέψει να πάρει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στο φινάλε.

Το ματς

Η καλή βραδιά της Άρσεναλ φάνηκε από πολύ νωρίς αφού με τη συμπλήρωση 66 δευτερολέπτων από την σέντρα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μαρτινέλι έκανε το σουτ από τα αριστερά και η μπάλα κόντραρε, για να φτάσει στον Σακά που βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι και εκείνον να εκτελέσει από κοντά τον Σάντσεθ, για το 0-1 με το έκτο γκολ του στη φετινή Premier League.

Οι Λονδρέζοι είχαν πέντε τελικές (2 εντός εστίας) από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και η Μπράιτον μπόρεσε να τους κοντράρει και να τους απειλήσει (με Λαλάνα και Τροσάρ) μόνο στο διάστημα από το 15ο μέχρι το 25ο λεπτό, με την ομάδα του Αρτέτα να διατηρεί ωστόσο τον έλεγχο και στο 39' να κάνει δύο τα τέρματά της.

Ο Σακά εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και η μπάλα απομακρύνθηκε από την άμυνα της Μπράιτον, για να στρωθεί η μπάλα στο αριστερό πόδι του Έντεγκααρντ και εκείνον να γράψει το 0-2 με το έβδομο φετινό γκολ του στο πρωτάθλημα.

Ο Μάρτιν Έντεγκααρντ πανηγυρίζει γκολ της Άρσεναλ κόντρα στην Μπράιτον | 31 Δεκεμβρίου 2022 @2022 ALASTAIR GRANT/AP IMAGES

Με αυτό το σκορ -αντιπροσωπευτικό της εικόνας του πρώτου 45λεπτου- πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με την Άρσεναλ να μπαίνει δυναμικά και στο δεύτερο μέρος και να ανταμείβεται στο 47'. Ο Παρτέι έκλεψε τη μπάλα και την προώθησε για τον Μαρτινέλι που έκανε το σπριντ και το σουτ από πλάγια θέση, με τον Σάντσεθ να αποκρούει ασταθώς και τον Ενκέτια να τον τιμωρεί, γράφοντας το 0-3 με προβολή στην ανυπεράσπιστη εστία.

Στο 57' ο Μαγκαλάες άγγιξε το τέταρτο γκολ όμως του το αρνήθηκε ο Σάντσεθ, με την Μπράιτον να ανεβαίνει στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης και να κάνει εξαιρετικά ενδιαφέρον το παιχνίδι. Ο Μιτόμα στο 65' με όμορφο πλασέ νίκησε τον Ράμσντεϊλ για να μειώσει σε 1-3, με τον Μαρτινέλι να χτυπάει στην κόντρα (από απίστευτη ασίστ του Έντεγκααρντ) για το 1-4 και τον νεαρό Έβαν Φέργκιουσον να κάνει το 2-4 στο 77' με το παρθενικό του γκολ στην Premier League.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους που άσκησαν έντονη πίεση στην άμυνα της Άρσεναλ, η οποία έδειχνε να κυριεύεται από πανικό σε αρκετές στιγμές, όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν και άλλο γκολ (δεν μέτρησε εκείνο του Μιτόμα λίγο πριν το 90', με τον VAR να ελέγχει τη φάση και να βλέπει πως είναι εκτεθειμένος) για να κάνουν θρίλερ το ματς, με το 4-2 υπέρ της Άρσεναλ να μένει ως το φινάλε και να υπογράφει την 14η φετινή νίκη για τους κανονιέρηδες και το +7 έναντι της Μάντσεστερ Σίτι.

ΜΠΡΑΙΤΟΝ: Σάντσεθ, Λάμπτεϊ, Ντανκ, Κόλγουιλ, Εστουπινάν, Γκίλμουρ, Γκρος, Μαρτς (76' Ενσίσο), Λαλάνα (60' Σαρμιέντο), Μιτόμα, Τροσάρ (60' Φέργκιουσον)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (60' Τομιγιάσου), Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο (60' Τίερνι), Έντεγκααρντ (87' Χόλντινγκ), Παρτέι (74' Ελνένι), Τζάκα, Σακά, Ενκέτια, Μαρτινέλι

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Γουέστ Χαμ - Μπρέντφορντ 0-2 (18' Τόνεϊ, 43' Ντασίλβα)
  • Λίβερπουλ - Λέστερ 2-1 (38', 45' αυτ. Φας / 4' Ντιούσμπερι Χολ)
  • Γουλβς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (76' Ράσφορντ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 1-1 (24' Χάλαντ / 64' Γκρέι)
  • Φούλαμ - Σαουθάμπτον 2-1 (32' αυτ. Γουόρντ-Πράους, 88' Παλίνια / 56' Γουόρντ-Πράους)
  • Μπόρνμουθ - Κρίσταλ Πάλας 0-2 (19' Αγιού, 37' Έζε)
  • Νιούκαστλ - Λιντς 0-0
  • Μπράιτον - Άρσεναλ 2-4 (65' Μιτόμα, 77' Φέργκιουσον / 2' Σακά, 39' Έντεγκααρντ, 47' Ενκέτια, 71' Μαρτινέλι)
  • 01/01 16:00 Τότεναμ - Άστον Βίλα
  • 01/01 18:30 Νότιγχαμ - Τσέλσι