PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Λέστερ 2-1: Τα αυτογκόλ του Φας έκλεισαν θετικά το 2022 για τους Κόκκινους

Οι παίκτες της Λίβερπουλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Λέστερ για την Premier League 2022-2023 στο "Άνφιλντ", Λίβερπουλ | Παρασκευή 30 Δεκεμβρίου 2022 © 2022/JON SUPER/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ είχε σε μεγάλη μέρα τον... Βόουτ Φας, που σημείωσε δύο αυτογκόλ και της έδωσε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Λέστερ, στο τελευταίο παιχνίδι της στο 2022.

Το 2022 ολοκληρώθηκε με θετικό τρόπο για τη Λίβερπουλ, μία νίκη με 2-1 επί της Λέστερ για τη 18η αγωνιστική της Premier League, που την κρατά σε κοντινή απόσταση με την τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ήρωας πάντως δεν ήταν κάποιος ποδοσφαιριστής της αλλά ο Βόουτ Φας, ο Βέλγος αμυντικός που σημείωσε δύο κωμικά αυτογκόλ στο 1ο μέρος και ουσιαστικά γύρισε μόνος του το παιχνίδι.

Η ολιγωρία της άμυνας των "κόκκινων" οδήγησε στο γκολ του Κίερναν Ντιούσμπερι Χολ μόλις στο 4ο λεπτό. Η τελική αυτή ήταν μία από τις δύο εύστοχες των "αλεπούδων" στη διάρκεια του αγώνα, με τη Λίβερπουλ να παίρνει άμεσα τα "ηνία". Ο Τζόρνταν Χέντερσον έκανε πολλά λάθη, ο Ντάργουιν Νούνιες συνέχισε να σπαταλά τελικές, όμως τη λύση έδωσε ο Φας.

Στο 38ο λεπτό κρέμασε τον Ντάνι Γουόρντ με ένα τάκλιν σε σέντρα του Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ και στο 45' πήρε το ριμπάουντ σε δοκάρι του Νούνιες κι έστειλε την μπάλα στην κενή εστία της ομάδας του από τη φόρα που είχε.

Το 2ο μέρος άρχισε με το ΚΟΠ να του φωνάζει "σούταρε" όποτε έπαιρνε την μπάλα στην περιοχή της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι αλλά και να χάνουν ευκαιρίες. Δεν κινδύνεψαν απέναντι σε μία ομάδα που προσπάθησε να "χτυπήσει" κυρίως στην κόντρα.

Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε στον αγώνα στο 62ο λεπτό ως αλλαγή του Άντι Ρόμπερτσον, όμως ούτε κι αυτός βοήθησε τον Νούνιες να βρει το πολυπόθητο γκολ, με τον Ουρουγουανό να φτάνει τις 50 τελικές σε δώδεκα αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας στα πέντε γκολ.